Po roce jsem zjistil že mě štve Mintos

Upraveno:
P2P
Napsal: Martin

Rok po mém vstupu do světa investic a založení tohoto blogu začínám nějak balancovat a řešit co a jak dál. Jednou z věcí do kterou mám od začátku jsou P2P půjčky skrz platformu Mintos. Poslal jsem tam sranda peníze, abych vyzkoušel něco jiného než jsou akcie a ETF a na přelomu roku jsem řekl že tam peníze ještě nechám a hodnotit budu až v srpnu a došel jsem k závěru že mě asi štve Mintos – proč? To budu rozebírat v mém dnešním článku.

Co mě na Mintosu tak trošku začíná štvát je to, že se za poslední rok na této platformě zmenšili zisky. Když jsem vstupoval na platformu, tak jsem mohl investovat do úvěrů až s 17% úrokem a některé mé první půjčky tolik procent dosahovali, ale dnes jsem došel do stavu kdy můj auto invest má problém najít půjčky s minimálním 10% úrokem a do nich zainvestovat.

To že se na Mintosu za poslední dobu snížili výnosy dokazuje i screen z jimi nabízených strategiích. Normálně nebál bych se říct, že v minulém roce když to tam na mě začalo vyskakovat byl ten roční úrok výrazně vyšší.

Takže to jen potvrzuje moje volnočasové pozorování o postupném snižování úrokových sazeb. Kromě toho pozoruji, že více půjček mi končí ve stavu late, kdy tam trvá dlouho než dojde k nějakému rozpohybování. Jednu dobu jsem dokonce v tomto stavu měl 75% svého portfolia a to mě nebaví a u Mintosu se ve škatulce late nepřipisuje úrok pokud dobře vím.

A taky ta další změna, kdy si může člověk až 6x prodloužit dobu do kdy se splácí – joooo nejsem zkušený ale moc se mi to nelíbí. Ačkoliv chápu že to má jisté důvody a že to spotřebitel nejspíše bude mít rád, tak pro mě to pravděpodobně nebude.

Závěr

Kolega v práci mi řekl o LenderMarket kde jsou půjčky výhradně jednoho provozovatele CreditStar který podle veřejného výpisu půjček nabízí úrokovou sazbu až 15,1% a zároveň po registraci nabízí cashback 1% a který má nějaké výhody které Mintos v historii zrušil. Takže za mě zkusím kouknout na tuto platformu, něco tam pošlu a uvidíme jak to bude fungovat. P2P půjčky úrokově vypadají docela zajímavě, takže otestuji a uvidíme.

Ještě jsem zvažoval že se podívám nějak víc na Zonky, ale na to ze svého okolí nemám také dobré reference, jelikož je tam malý úrok. Nicméně zpět k Mintosu zůstanu u něj abych mohl sledovat platformu, ale asi se budu rozvíjet spíš na LenderMarket.

Díky moc P2Pforu za možnost přečíst si víc informací a detailnější pohledy jiných investorů. Vždy to vnímám jako zajímavý zdroj informací pro P2P půjčky.