Moje první investice v P2P

Publikováno:
P2P, Reporty
Napsal: Martin

Jednou z částí mého portfolia jsou P2P půjčky, do kterých investuji skrz zahraniční aplikaci Mintos (na recenzi a informacích pracuji). Zainvestoval jsem poměrně malou částku, abych se podíval jak to celé funguje a níže popisuji své první zkušenosti.

Nejsem si jist, jestli to považovat úplně za investici, spíš mě zajímalo jak taková platforma funguje. Podle čeho všeho si člověk vybírá a jak se to reálně vyvíjí.

Hodně věcí jsem se dočetl na P2Pforum, kde je velká rubrika o Mintosu. Chytí-li se u mě tento směr tak tam budu rád přispívat nicméně prozatím jsem miniaturní rybka oproti těm lidem, kteří tam píší.

Nicméně jsou tam zajímavá vlákna o poskytovatelích a obecně o tom, jak to lidé vnímají. Přišlo mi, že lidé peníze z Mintosu spíše stahují a to vzhledem k tomu, že se tam teď změnila politika hodně úvěrů padá do pending případně je možné až 6x požádat o prodloužení splátek.

Moje úvodní investice spoléhala spíše na krátké půjčky s lákavým úrokem v rozmezí 8,5 – 14,5%, přičemž rozložení mi přišlo tak nějak rovnoměrné. Do každé z půjček jsem investoval skutečně malý obnos 10 Euro a vše jsem rozložil mezi 5 společností o kterých jsem se dočetl, že jsou v pohodě a měli i normální rating.

První půjčka již měla být splacena, nicméně se dostala do sekce „late“ a nejsem si jist, kdy dojde k jejímu splacení. U další půjčky došlo k prodloužení splátkového kalendáře ak finální splátce nedojde k 3.9. ale až 23.9. a dvě půjčky, které měli končit až v říjnou jsou již late, protože nedošlo ke splacení nějaké ze splátek.

Pozitivní je, že již došlo k připsání prvního úroku. No nic uvidíme jak se to bude vyvíjet dál. Budu informovat.