Portu Crypto

Když jsem v létě 2020 pronikl víc do investování, tak Portu byla první platfroma kterou jsem využil.

Na této stránce píšu primárně o Portu Crypto což je jedna z podčástí této platformy.

Jste-li nový člověk ve světě investic tak nejprve doporučuji přečíst článek s recenzí Portu, kde je vše sepsané na jednom místě (i o platformě) a až pak se vrátit k tomuto článku Portu Crypto, kde rozebírám jenom onu Crypto část.

Článek je dělen na následující kapitoly, které by vám měli pomoci s orientací:

Pozor: Několikrát to na tomto webu zmíním – nejsem profesionální investor – jsem normální člověk, který má investice jako své hobby. Popisuji tedy můj pohled, mám nejspíš jiné finanční možnosti a jsem ochotný přijmout jiná rizika – nesmíte (mě ani nikoho jiného) slepě následovat – musíte si spoustu věcí promyslet. Pamatujte, že aktuální (nebo předchozí) výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Článek se pro vás snažím průběžně aktualizovat. Poslední aktualizace sepisuji pod článkem.

Proč bych měl vůbec nad Portu Crypto uvažovat?

Dříve než se pustíte do čtení, tak zde mám výhody které v Portu Crypto vídím. Ta největší výhoda je, že kupujete ETP, který kopíruje cenu kryptoměny a ne samotnou kryptoměnu. Na ETP produkty se v česku podle všeho nevztahuje 15% srážková daň při prodeji, dojde-li ke splnění časového testu!

Narozdíl od toho kdybyste se rozhodli investovat sami na nějaké krypto burze, tak nevlastníte přímo dané kryptoměny. Což pro někoho může být nevýhoda, ale pro začátečníka bych třeba řekl že jde o výhodu jelikož nebudete muset řešit věci spojené s držením kryptoměn.

Co je Portu Crypto?

Pojďme se podívat už nějak víc na Portu Crypto. Zaprvé jde o součást investiční platformy Portu, která se zabývá robotickým investováním primárně do ETF. Jde o novou část této platformy, která se spustila v červnu 2022 a která podle mě reaguje na dlouhodobý trend oblíbenosti v kryptoměnách.

Portu je platforma primárně na začátečníky a méně zkušené investory snaží se nás uživatele učit investovat dlouhodobě, nespekulovat, zkrátka zpřístupnit široké veřejnosti a tento směr budou držet i v kryptoměnách.

Jak funguje Portu Crypto?

Princip Portu Crypto je jednoduchý. Určíte si instrumenty do kterých chcete investovat, sestavíte si vlastní portfolio a následně během obchodních dnů se do těchto instrumentů investuje. Mě se tento směr hodně líbí protože jde o „dlouhodobé“ investování do kryptoměn pomocí metody Dollar Cost Averaging (DCA) tedy dlouhodobě nakupujete a neřešíte jestli je zrovna aktivum nahoře nebo dole, takže nespekulujete.

Jak probíhá založení?

V první řadě se musíte registrovat na platformě Portu. Následně si vyberete založení Portu Crypto.

Teď by na vás měl vyběhnout další investiční dotazník. Tento dotazník by měl prozkoumat co vše víte o kryptoměnách. Je dobré jej vyplňovat podle pravdy, zapsat si kdybyste něco nevěděli abyste věděli jak a kde se dovzdělat.

Když neprojdete dotazníkem tak určitě půjde v historii dotazník udělat znovu. A je podstatné abyste před začátkem chápali všechny výhody a nevýhody případně rizika investování právě do kryptoměn. To by měl zajistit tento dotazník.

Projdete-li úspěšně tak se vám zobrazí obrazovka s výběrem instrumentů, kde si můžete vybrat do čeho chcete investovat. Najdete zde ty největší kryptoměny, které jsou aktuálně na trhu a zároveň jeden kryptoměnový koš označený jako Kryptoměny 2050.

Každý z instrumentů má vlastní detail ve kterém se můžete dozvědět víc informací a také si můžete stáhnout prospekt KIID CZ ve kterém naleznete více informací. A tak si můžete zhodnotit co do vašeho nového portfolia dáte.

Je důležité dát si pozor na poplatky budu o tom psát níže, ale u každé kryptoměny můžete vidět TER což je poplatek mezi 1% až 2,5%, který se odvede provozovateli daného instrumentu (každý rok o to klesne hodnota) a pak také platí klasický poplatek Portu 1%.

Více se o tom rozepíšu níže, ale obecně platí pravidlo že chcete mít poplatek co nejnižší, protože by vám poplatek mohl „sžírat“ vaší investici. Narozdíl od akcií / ETF zde jsou poplatky přijatelnější protože růst je obvykle vyšší.

Já jsem si do své investice zvolil pouze BITCOIN a to z toho důvodu, že mu dlouhodobě věřím skoro až bych řekl že to je zlato mezi kryptoměnami. Proto jsem se rozhodl začlenit jej.

Jakmile máte vybrané investiční směry, tak si můžete navolit jejich váhu a časový horizont. Co se týče váhy tak ta má vliv na poplatky zvolíte-li si nějaký instrument, který je dražší tak budou poplatky vyšší (logicky) detail vidíte v „shrnutí“. Časový horizont vás naštěstí k ničemu nezavazuje a můžete ho postupem času měnit.

V mém BTC krypto portfoliu bude tedy poplatek 1,98%. Jestli s tímto souhlasíte a je to pro vás ok tak stisknutím tlačítka založit Crypto investici založíte nové portfolio. Následně se vám zobrazí informace o tom jak na účet poslat peníze.

Já si podle informací nastavuji trvalý příkaz. Tento trvalý příkaz jsem si nastavil na pondělí a středu abych měl vždy poslané peníze na oba obchodní dny a to na 1 000 Kč zároveň jsem rovnou poslal nějaké peníze do začátku.

Do čeho lze investovat?

Konkrétní kryptoměny, které jsou dostupné na Portu Crypto jsou

  • Bitcoin (BTC)
  • Cardano (ADA)
  • Ethenerum (ETH)
  • Litecoin (LTC)
  • Polkadot (DOT)
  • Solana (SOL)
  • Tezos (XTZ)

A pak kryptoměnový koš s označením Kryptoměny 2050 ve kterém je zastopenou z těchto hlavních kryptoměn u kterých se očekává v roce 2050 největší tržní kapitalizace. Nejspíš toto není vybírané žádným algoritmem jako je to u ETF, protože signály v případě kryptoměn.

Co znamená ETP?

Nutné říct, že se neinvestuje do samotných kryptoměn nýbrž do ETP (exchange tradable product) tedy produktů obchodovaných na burze. Tyto produkty sledují cenu nějakého aktiva (v našem případě kryptoměny) a umožňují je prodávat nebo kupovat. Na podobném principu fungují i ETF (exchange tradable funds).

Výhodou, kterou zde vidím je že zde podle všeho platí časový test. Takže když budete dané produkty držet déle jak 3 roky, tak se vám při prodeji nestrhává daň ze zisku (15%), což je poměrně zajímavá úspora.

BitcoinETP Bitcoinu
Průměrná nákupní cena$27 000$27 000
Počet koupených1,51,5
Nákupní hodnota$40 500$40 500
Dnešní cena$62 950$62 950
Dnešní hodnota$94 425$94 425
Zisk/Ztráta při prodeji$45 837$53 925

Výše jsem si pro vás připravil tabulku ze které by měla být úspora vidět. Možnou chybou je, že to není jen 15% vs 0%, ale za ty 3 roky se zaplatí Portu a ETP zaplatí cca 6% na poplatcích. Takže reálně je to asi spíš 15% vs 6% i tak je rozdíl výrazně lepší ve prospěch Portu.

Jak fungují poplatky na Portu Crypto?

Ha a tím jsme se pomalu dostali k poplatkům Portu Crypto. Poplatky jsou poměrně transparentní stejně jako u každé služby, kterou Portu dělá.

Portu motivuje investory pomocí fixace, kdy si lze poplatek, který jde platformě snížit. To vás motivuje k tomu investovat dlouhodobě a nespekulovat.

Fixace nemá vliv na TER ten je pro každý produkt pevně stanovený a je stejný pro všechny, kteří do daného ETP investují.

Klasický poplatek1,0%
Poplatek po fixaci 5 let0,80%
Poplatek po fixaci na 7 let0,75%
Poplatek po fixaci na 10 let0,70%
Poplatek po fixaci na 15 let0,60%
Minimální TER1,0%
Maximální TER2,5%
Minimální polatek s fixací na 151,60%
Maximální poplatek s fixací na 153,10%
Minimální polatek s fixací na 51,80%
Maximální poplatek s fixací na 53,30%

Je nutné si uvědomit, že všechno co nakupujete na Portu si můžete koupit sami někde jinde, ale je velká šance že s tím budete mít nějaké vlastní starosti a práci. Chcete-li se tomu věnovat trošku více tak pak vám to možná dává smysl řídit si po svém, ale už třeba nebudete mít takový servis jaký nabízí Portu.

Portu Crypto a jeho pozice v mém portfóliu

Jelikož již nějaké kryptoměny vlastním, tak moje pozice Portu Crypta bude primárně do Bitcoinu o velikosti cca 2 000 Kč týdně. Další kryptoměny kupuji přímo na burze a ukládám do trezoru. Vzhledem k tomu, že jde o novou službu tak budu pár týdnu sledovat a následně budu pozici upravovat.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

➡️ Uživatelská recenze Portu Crypto

Co se týče uživatelské recenze, tak je momentálně hodně brzy na to nějak hodnotit jestli je Portu Crypto dobré či nikoliv. Ale po tom co jsem si to založil tak sem asi s klidem mohu vložit všechny informace z recenze hlavní části platformy Portu. Postupně pro vás budu tuto recenzi doplňovat jakmile budu mít víc informací.

Kdybych to měl zjednodušit:

➖ Co mi na Portu vadí je, že data z něj nejsou dostupná pomocí API. Rád bych si data průběžně stahoval do Google Sheetů a z nich si dělal reporty v Google Data Studiu kde si měřím celé své portfólio.

➖ Možná mi trošku vadí, že jde o „black-box“ a spoustu věcí dělají za mě. A mohlo by to svádět k tomu, že budou informace před mnou skrývat a nebudu tedy 100% vědět co se jak děje.

➖➕ Co mě možná trošku vadí je poplatek 1%. Nicméně onen poplatek si lze snížit tou fixací, která podporuje dlouhodobost. To mi přijde jako vynikající motivace jak donutit uživatele investovat dlouhodobě.

Portu dělá spoustu věcí za mě. Není to o tom že bych neměl žádné starosti, ale věřím že rozhodnutí které dělají stojí na datech, dávají smysl a věřím že se mé portfolio bude vyvíjet nadále dobře. Velkou část informací se také dozvídám přímo v rozhraní a mohu teoreticky investovat podobně jako oni.

➕ Celkově mi přijde že je aplikace přehledná. Přijde mi že mi nic neskrývají a vše podstatné vidím. Kdybych nechtěl využívat webovou aplikaci tak existuje i aplikace na Android

Daňový export, který Portu připravuje je naprosto boží. Kéžby si podobnou věc do sebe implementovaly i jiné platformy. To by jistě vedlo k tomu, že investování bude mnohem rychleji přijímané klasickou cílovou skupinou.

Investujete-li do kryptoměn už přes burzy dneska. Tak pro vás nejspíš nebude Portu Crypto tak zajímavé, pro mě co hledám dlouhodobý investiční směr je Portu Crypto ok a budu v něm následující čas.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.

Porovnání dlouhodobých investic do Kryptoměn

Portu Crypto nebo nákup na Coinbase / Coinmate / Binance / …

Dlouhodobé nákupy na burzách jsou sice „levnější“ v tom že transakce stojí okolo 0,3%, ale nevýhdou je, že je musíte nějak nabíjet. V případě že se rozhodnete na nabíjení kreditní kartou tak vás to bude stát 4% na vstupu – bankovní převod taky nemusí být vždy levný (tam záleží podle banky). Na vše si musíte pamatovat a kryptoměny musíte spravovat na nějakém bezpečném místě (trezor) takže jste trošku náchylnější že o vše přijdete.

Portu Crypto nebo nákup pomocí DCA bota

aktuálně zkoumám

Portu Crypto nebo Fumbi

aktuálně zkoumám

Závěr

Portu Crypto rozhodně stojí za vyzkoušení. Aktuálně jej sám zkouším

Chcete-li Portu vyzkoušet tak pokračujte sem >>

Často kladené otázky

Co potřebuji k založení Portu?

K založení Portu vám bude stačit pouze vyplnit jejich registrační formulář, nechat se ověřit skrz fotku občanského průkazu a následně vyplnit jejich investorský dotazník.

Jaký je minimální vklad?

Minimální částka, kterou do Portu můžete poslat je 1 000 Kč na jeden převod. Horní limitaci jsem prozatím nezkoušel.

Jaký je průměrný výnos?

V případě Portu Crypto nelze úplně říct. Kryptoměny jsou hodně volatilní. Jednou nahoru jindy dolů. Nelze se tedy spolehnout na to, že budete vydělávat, protože trh je někdy krvavý!

Jaké jsou poplatky?

1% z průměrné měsíční hodnoty vašeho portfolia. Více se o tom rozepisuji výše.

Pro koho je Portu určené?

Řekl bych, že spíše pro méně zkušené investory, který investováním nechtějí trávit mnoho času. Portu nabízí variantu, kde se o vše starají sami až po variantu, kde si konkrétní kroky určujete sami.

Co znamená obchodní den Portu?

Portu neobchoduje každý den, takže když jim pošlete peníze, tak na vašem účtu budou ležet do nejbližšího obchodního, kterým je nejčastěji středa.

Přijde vám Portu zajímavé stejně jako mě?
Proklikem přes tlačítko výše získáte 3 měsíce bez poplatků na vyzkoušení.


Seznam aktualizací

11.6 a 12.6.2022 napsání tohoto článku Martinem.


O autorovi

Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého „brandu“ vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu.

Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.