Portu

Česká aplikace Portu je jednou z aplikací, do které jsem poprvé nahrál peníze a začal nějak investovat. Měl jsem spoustu otázek, nic jsem nevěděl a to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl začít psát Martinor. Kdo stojí za Portu, jak to funguje, jaké jsou poplatky, jaký na Portu mám názor a mnohem víc se dočtete v tomto shrnutí.

Pozor, disclaimer: Několikrát se na to odvolávám a budu odvolávat. Nejsem profesionál a tento obsah/rady nelze vnímat tak, že vám je dává někdo, kdo má dlouhodobé zkušenosti s investováním. Jde o můj čistě subjektivní pohled na věc z toho, jaké mám zkušenosti a co jsem vyčetl na internetu. Každý by měl vědět co dělá dříve než se pustí do investování. Aktuální (předchozí) výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Článek se pro vás snažím průběžně aktualizovat. Níže máte soupis aktualizací, které jsem provedl v poslední době.

Aktualizace – 6.3.2021: doplnil jsem informace o poplatcích, aktuální výnosnosti a nějaké mé shrnutí nechcete-li číst celý článek a zajímá vás jenom můj osobní názor / uživatelská recenze na Portu.

Aktualizace – 19.4.2021: doplnil jsem informace o poplatcích vzhledem k nově umožňujícímu fixování, přidal jsem odstavec o další službě Portu Gallery a přidal jsem informace do odstavce „jak to tedy je“.

Co je Portu?

Dle webu portu.cz jde o „lepší místo pro vaše peníze“. Kdybych to měl říct svými slovy, tak o investiční platformu, kam průběžně posíláte peníze a Portu se stará o jejich investování do portfolia, které skládají na základě míry rizikovosti věcí, které obsahují.

Kdo stojí za Portu?

Za portu stojí Česká společnost WOOD & Company sídlící v Praze na náměstí Republiky. Podle ročenek pražské burzy cenných papírů jde dlouhodobě (od roku 2013) o největšího obchodníka, co se dle objemu akcií týče.

První ocenění z jejich webu sahají do roku 1995, lze tedy vycházet z toho, že mají zkušenosti s obchodováním staré nejméně 25 let, což ostatně píšou i na svém webu. Na webu České Národní Banky si můžete jednoduše ověřit existenci jejich licencí, kdy některé sahají až do roku 2002.

Jak funguje Portu?

Portu nejčastěji (nevyberete-li si jinou metodu investování – popisuji níže) funguje tak, že vám na základě investičního dotazníku určí jakou míru rizikovosti můžete podstoupit na úrovni 1 – 10. Vy si vyberete jak rizikové portfolio jste ochotni přijmou, následně pošlete startovní částku peněz a Portu ty peníze zainvestuje do portfolia.

Jaké jsou možnosti investování?

Na rozdíl od fondů nebo akciových trhů si nemůžete vybrat do čeho přesně budete investovat a musíte se spolehnout na Portu.

To znamená, že zkušený investor v Portu pravděpodobně nenalezne zalíbení, ale méně zkušený investor bude pravděpodobně spokojen, jelikož na něj nezbude mnoho rozhodnutí.

Portfolio na míru

Míra složitosti versus ostatní typy: Nejvíce jednoduchá = největší black box.

Portfolio sestavené na míru bude pravděpodobně tím, co bude využívat většina uživatelů Portu. Na základě vyhodnoceného dotazníku, kterým si projdete po registraci je určena míra rizikovosti, kterou můžete podstoupit a následně si navolíte kolik peněz vložíte jednorázově a kolik budete posílat v průběhu.

Portu se pak každou středu (obchodní den) postará o zainvestování hotovosti, která je na vašem účtu do portfolia, které pro vás sestavili na základě onoho dotazníku.

Rámcovou představu o tom, kolik toho můžete vydělat (nebo i prodělat) můžete nalézt přímo na domovské stránce Portu, níže přikládám screen kalkulačky.

Kalkulačka investice skrz Portu portfolio.
Kalkulačka investice skrz Portu portfolio.

Portu strategie

Míra složitosti versus ostatní typy: Jednoduchá nicméně popsaná.

Zatímco portfolio je navržené jako black box, tak v případě Portu strategií již lze ovlivnit téma do kterého chcete investovat. Konkrétně jde o strategie, které pro nás připravilo a spravuje samotné Portu.

Jde o trendy jako je například technologický pokrok, který je vystavěný na IT, biotechnoligích, farmacii, automatizaci a robotech nebo investování do těch nejlepších světových společností.

Přehled oficiálních Portu strategií
Přehled oficiálních Portu strategií

Zde strašně záleží na vás, kterému oboru z toho, co Portu nabízí věříte a fandíte. Někdo bude fandit technologiím, jiný zase zodpovědné budoucnosti. Vybrat si můžete z 12ti strategií.

Osobní strategie

Míra složitosti versus ostatní typy: Kompletně ve vašich rukou.

Poslední možnou cestou jsou takzvané osobní strategie. Zde nevycházíte z ničeho, co pro vás někdo definoval, ale vše si můžete sestavit tak jak chcete vy. Můžete si zvolit jakýkoliv sektor nebo poměr, jak bude vaše investice rozložená.

Tato cesta je však určená spíše pro ty zkušenější, kteří ví naprosto přesně co dělají. Pro nováčka nebo příležitostného investora tato cesta nejspíše nebude.

Jak fungují poplatky na Portu?

Poplatky se odvíjí dle typu investice, pro který se rozhodnete. Nebudete-li se odhodlávat pro víc než portfolio na míru, tak je poplatek zcela prostý a to 1% z hodnoty spravovaného majetku. To v praxi znamená, že při výběru nebo vkladu nedojde k žádné srážce z vašich peněz.

Poplatek je účtován na měsíční bázi a je počítán na základě průměrů z vašich denních peněz v daném měsíci. Bude-li průměrná hodnota vašeho portfólia 10 000 Kč, tak poplatek bude 10 000 * (1% / 12) = 8,33 Kč.

Princip poplatků je lépe vysvětlen v nápovědě. Případně se můžete podívat na kalkulačku poplatků (níže na stránce), kde se srovnává poplatek na Portu versus průměrné poplatky alternativ jako jsou podílové fondy nebo obchodování u OCP.

Kalkulačka poplatků z webu Portu a srovnání poplatku u Portu s poplatkem u brokera.
Kalkulačka poplatků z webu Portu a srovnání poplatku u Portu s poplatkem u brokera.

Aktualizováno 6.3.2021: V poslední době se rojí hlasy, že poplatek 1% je v dlouhodobém horizontu poměrně vysoký. Nicméně tato nevýhodnst se projevuje až po 20 letech. Takže zůstávám na Portu do doby než to bude pro mě výhodné nebo do doby než dokážu efektivně spravovat své portfolio na nějaké jiné službě. Portu údajně plánuje do budoucnosti poplatky snižovat nebo nějak řešit tak uvidíme jak se to bude hýbat.

Aktualizováno 19.4.2021: Portu reagovalo na zpětnou vazbu uživatelů, kterým se nelíbil 1% poplatek. A přišlo s možností zafixovat si portfolio, kdy se na dobu určitou zavážete, že nebudete vybírat peníze a dostanete slevu správcovského poplatku až do výšky 40%.

Délka fixovaného obdobíSleva na správcovském poplatku
5 let20%
7 let25%
10 let30%
15 let40%

Z mého pohledu to dává smysl a jelikož Portu věřím, tak jsem se rozhodl zafixovat na 15 let. Kdybych měl nějakou krizovou situaci a musel peníze vybrat dřív, tak samosebou mohu, ale bude mi zpětně doúčtován poplatek do plné výše. Více informací nalzeznete v jejich článku.

V případě dětského účtu je poplatek nižší a to 0,25% v případě, který jsem popsal výše by poplatek tedy nebyl 8,33 Kč, ale 2,08 Kč. Kdyby však došlo k výběru peněz dříve, než vašemu dítěti bude 18 let, tak bude účtován poplatek 1% a to zpětně z částky, kterou budete chtít vybrat.

Jaké Portu nabízí typy účtů?

Portu vám nabízí klasický účet pro fyzickou osobu, tedy každého dospělého člověka. Při registraci si projdete základním dotazníkem, aby vás poznali a identifikovali jaké riziko si můžete dovolit, budou si vás muset ověřit a následně můžete začít investovat.

Kromě klasického účtu můžete založit účet pro vaše děti. Kde jim můžete „spořit“ například na vysokou nebo budoucí barák. K založení vám bude stačit jejich rodný list a výhodou tohoto účtu je nižší poplatek 0,25% ročně. Peníze nemusíte vkládat jenom vy, ale mohou to učinit i vaší příbuzní a to například k narozeninám nebo Vánocům.

V rozhraní je možné kliknout i na založení účtu pro právnickou osobu, nicméně je tam žádost o napsání e-mailu, takže lze těžko zjistit, jak to přesně funguje.

Budete-li chtít obdarovat například vaše blízké a otevřít jim možnost Portu, tak jim můžete dát dárkový poukaz. Nicméně nejde o žádný speciální typ účtu nýbrž klasický účet pro fyzickou osobu.

Vše je až moc krásné, že?

Možná vás při čtení tohoto článku napadlo, že je Portu až moc hezké a proč jej nevyužívá každá domácnost. I to mě napadlo a donutilo se ptát. Došel jsem k závěru, že jsme národ konzervativních lidí a dáváme přednost spořením či různým podílových fondů.

Aktualizováno 19.4.2021: V roce 2020 jsem na Portu moc na internetu nenarážel a bylo vlastně náhodou, že jsem si jich všiml. Nicméně v poslední době se snaží a spolupracují například s influencerem Kovy.

Podle jedné z tiskových zpráv za tři roky provozu získali 20 000 uživatelů a během prvních měsíců tohoto roku onen počet prakticky zdvojnásobili a nyní je na Portu registrovaných 45 000 uživatelů a do konce roku plánují přesáhnout 5 miliard ve správě.

Čas od času zaznamenám od zkušenějších propagátorů invostování hate na Portu za výši poplatku a že by bylo lepší investovat přímo, aby si Portu nebralo polatek, ale když to srovnávám s jinými směry a toto vezmu jako vstup do světa investic, tak jsem s tím asi v pohodě. Mohu investovat výrazně méně peněz na „zkušenou“ a díky tomu, že jsem si založil Portu jsem si musel hodně věcí vyhledat a pořádně se dovzdělat a nyní už obchoduji nějaké ETF napřímo.

Vývoj investic na Portu od roku 2013
Vývoj investic na Portu od roku 2013

Portu funguje od roku 2013 a je otázkou, jestli zde bude i za 30 let, nicméně prozatímní vývoj vypadá pozitivně. A já v tomto směru Portu věřím a část svých investic zde budu mít.

A až mě ten poplatek začne nějak výrazně pálit, tak věřím že budu natolik zkušený, abych peníze „vyvedl“ a investoval chytřeji a lépe již podle sebe. Prozatím si myslím, že Portu dělá dobrou práci a budu jim v tomto směru věřit.

Jestli vás zajímá, jak to přesně investují, tak pokračujte na jejich web.

Budete-li mě chtít podpořit tak můžete kliknout přes tento odkaz a v případě že se rozhodnete registrovat, tak za vaší registraci dostanu 200 Kč. Tento pomyslný zisk budu samosebou investovat, abych měl v budoucnosti více zajímavého obsahu.

Co si poslechnout před začátkem investování?

Před začátkem investování v Portu vám mohu doporučit poslechnout si tento webinář v rámci kterého vám lidé z Portu ukážou jak to celé funguje, uvidíte rozhraní a dostanete pár tipů jak na to.

Oficiální webinář týkající se Portu

Průběžně pracuji na dlouhodobé recenzi z toho, jak se mi to vyplácí a funguje. Následně budu moci dát nějakou relevantnější recenzi. Nicméně dnes mám pro vás jenom toto.

Portu vs Spoření

Aktuálně připravuji srovnání „výkonu“ jednotlivých možností investování a to Portu vs Spořící účty které si myslím že je reálně srovnatelné. Vydání článku odhaduji na říjen/listopad 2021.

Uživatelská recenze Portu

Napsáno 6.3.2021:

Z pohledu uživatele je pro mě Portu naprosto ideální, prakticky se o nic nemusím starat, prošel jsem si testem, vybral jsem si rizikovost a nastavil jsem si trvalý příkaz a čas od času se přihlásím abych si zkontroloval že mé peníze nezmizeli.

Je jasné, že cílovka Portu nebudete pokud jste zkušený investor, který už má nějaký svůj výběr ETF nebo obchoduje akcie skrz nějakého brokera jako je Fio nebo Degiro. Podle mě je to super nástroj jak začít, díky newsletterům a informacím které dělají se můžete postupně dovzdělávat a časem přejít na něco komplexnějšího.

Nechcete-li „žádné“ starosti nebo to vše nějak hrotit tak si myslím že Portu je ideálním pomocníkem pro začátek. A mohu vám jej vřele doporučit sám tam mám cca 40% svých investic a prozatím jsem spokojen.

Vzhledem k tomu, že mám ve svém okolí pár dalších lidí, kteří Portu věří, tak po tom všem co jsem si zjistil se do této skupinky přidávám. Možná bych ocenil kdyby Portu mělo nějaké API na aktuální stav, abych si mohl data stahovat do Google Sheetů, kde si eviduji kolik jsem kam poslal a jak jsem na tom, ale to je nějaká drobnost.

Budete-li mě chtít podpořit tak můžete kliknout přes tento odkaz a v případě že se rozhodnete registrovat, tak za vaší registraci dostanu 200 Kč. Tento pomyslný zisk budu samosebou investovat, abych měl v budoucnosti více zajímavého obsahu.

Pravděpodobně v budoucnosti budu dávat dohromady nějakou komplexnější recenzi, ale přišlo mi fajn zde vypíchnou můj pohled a názor, ať si to z toho můžete odnést v případě že jste již četli nějaké jiné recenze a zajímá vás spíš osobní pohled.

Jak funguje Portu v mém portfóliu?

Aktualizováno k 6.3.2021

K březnu dosahuje moje portfolio u Portu výnosu cca 16,99%. Když jsem sdílel tento graf naposledy v prosinci tak jsem byl na 11%. Peněžně vážený výnos je 16,99% a časově vážený výnos je 17,10%.

Růst investice na Portu
Růst investice na Portu

Stále platí že postupně posílám každý druhý týden 1 200 Kč s tím, že teď jsem před Vánoci poslal 2 400 Kč jelikož se během Vánoc neobchodovalo. Prozatím to vnímám pozitivně a přijdu si spokojen.

Vzhledem k tomu, že v lednu došlo ke snížení daní u zaměstnanců, což se dotklo i mě tak pravděpodobně během roku budu částku navyšovat. Nicméně uvidíme jak se toto daňové zlepšení bude projevovat jinde.

Co se týče Portu tak jsem zkusil ještě jejich druhou službu Portu Gallery, kde je možné spolu s dalšími lidmi koupit a držet nějakou starožitnost/alkohol/auto a vydělávat na jeho ceně konkrétně jsem investoval do sudů s whiskey Glen Moray 2010 – 2013 a Medaile Ferdinanda V. 1831 nicméně nejde o nějaké závratné částky stejně jako výše.

Aktualizováno 19.4.2021: Portu Gallery je doplňková služba Portu, kde lze investovat do různých sběratelských předmětů. Funguje na principu, že si kupujete podíl na daném předmětu, kdy vlastníte jeho část, podle toho, kolik jste investovali.

Takže nabízí-li vám Portu Gallery sud whisky za 1 500 000 a vy investuje 15 000, tak „vlastníte 1% z toho předmětu“ a dalších třeba 400 investorů vlastní zbytek. A jakmile se najde zájemce o koupi nebo je vhodný čas na dražbu, tak vás Portu kontaktuje, napíše vám jaké je odhadované zhodnocení a máte hlasovat o tom, jestli prodáte či nikoliv.

A v případě, že je-li většina investorů pro prodej, tak jde předmět do dražby a vy pak vyděláte na zisku. Bude-li cena prodeje 2 000 000 tj návratnost okolo 33%, tak vyděláte 5 000 Kč.

Portu jako součást mého portfólia (strategický pohled)

Portu jsem si založil na přelomu července/srpna 2020 a posílám do něj tolik, kolik bych posílal do měsíčně do penzijního připojištění.

Ano, tím že posílám peníze do Portu nezískávám státní bonus nebo příspěvek od zaměstnavatele nebo si tyto peníze nemohu odečíst z daní, ale ve výsledku si slibuji vyšší návratnost díky vyššímu ročnímu úroku.

Zvolil jsem strategii pravidelného investování, kdy posílám 1 200 CZK za 14 dní (vždy v pondělí), aby došlo během obchodního dne k jejich zainvestování. Procentuálně se nebudu chtít držet nad 20 až 30% z celkové hodnoty portfólia.

Budete-li mě chtít podpořit tak můžete kliknout přes tento odkaz a v případě že se rozhodnete registrovat, tak za vaší registraci dostanu 200 Kč. Tento pomyslný zisk budu samosebou investovat, abych měl v budoucnosti více zajímavého obsahu.

Závěr

Prozatím vypadá Portu z mého pohledu hodně zajímavě, poslal jsem do něj peníze a beru jej jako součástí mého portfólia. Jestli se osvědčí a bude dobře fungovat ukáže až pár měsíců. Aktuálně jej mám pouze pár týdnů a uvidíme jak to bude dávat smysl.

Často kladené otázky

Co potřebuji k založení Portu?

K založení Portu vám bude stačit pouze vyplnit jejich registrační formulář, nechat se ověřit skrz fotku občanského průkazu a následně vyplnit jejich investorský dotazník.

Jaký je minimální vklad?

Minimální částka, kterou do Portu můžete poslat je 1 000 Kč na jeden převod. Horní limitaci jsem prozatím nezkoušel.

Jaký je průměrný výnos?

„Za posledních 100 let rostly americké akcie v průměru o 12,1 % ročně. Podobně může růst i vaše portfolio. „ Je vypůjčené z jejich webu, jestli je to pravda nebo ne o tom se aktuálně snažím přesvědčit. Průměrný výnos nicméně bude záležet dle každého investora, produktu a strategie.

Jaké jsou poplatky?

1% z průměrné měsíční hodnoty vašeho portfolia. Více se o tom rozepisuji výše.

Pro koho je Portu určené?

Řekl bych, že spíše pro méně zkušené investory, který investováním nechtějí trávit mnoho času. Portu nabízí variantu, kde se o vše starají sami až po variantu, kde si konkrétní kroky určujete sami.

Co znamená obchodní den Portu?

Portu neobchoduje každý den, takže když jim pošlete peníze, tak na vašem účtu budou „ležet“ do nejbližšího obchodního, kterým je nejčastěji středa.


O autorovi

Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého brandu vypůjčil pouze koncovku. Předávám vám moje začátečnické zkušenosti, což pro někoho může být inspirativní a pro někoho úsměvné, tak uvidíme jak to celé dopadne.