Investování do LEGO, je to správná cesta?

Publikováno:
Alternativní investice
Napsal: Martin

Akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. To se pravděpodobně vybaví každému, který do něčeho investuje, ale věděli jste, že je možné investovat i do stavebnice LEGO? Ano tato celosvětově známá stavebnice je jednou z možností jak uložit a nechat zhodnotit své úspory a zároveň nadchnout své „dětské já“. Bez hlubších zkušeností a výdrže na nerozbalení to však nepůjde.

Sledování hodnoty, kritéria výběru, rizika nebo nakupování to a mnohem víc rozeberu v našem prvním článku, který se týká alternativním investicím.

Jak sledovat hodnotu?

Sledování hodnoty vašeho (LEGO) portfolia nebude jednoduché. Cena se totiž bude odvíjet od toho, kolik budou ostatní lidé ochotni dát za váš set. Můžete průběžně sledovat různé aukční servery v ČR i zahraničí nicméně, tam se toho nikdy moc nedozvíte.

Existuje mnoho specializovaných webů, které se věnují cenám LEGO setů. Mezi nejzajímavější patří BrickLink, kde můžete vidět průměrné ceny za jaké se daný set v minulých měsících prodával / jaké byly ceny. Na první pohled to je poměrně jednoduchá centralizace dat.

BrickLink a přehled cen u konkrétního setu
BrickLink a přehled cen u konkrétního setu

Při rešerši pro tento článek jsem narazil na další zajímavý web, který jsem dříve neznal a to BrickEconomy, kde můžete kromě základních cen (a koupě) vidět i různé výhledy, které budou s největší pravděpodobností založené na historických datech. Je to tedy trošku věštění a nikdy si nemůžete být jisti.

BrickEconomy a výhled cen / sledování vývoje u jednotlivých modelů.
BrickEconomy a výhled cen / sledování vývoje u jednotlivých modelů.

Nicméně pamatujte na to, že abyste mohli vydělat, tak budete muset vždy najít nějakého kupce, který bude ochotný vyšší cenu zaplatit. Dávejte si na to pozor při výběru.

Co je důležité sledovat při nákupu?

Budete-li hledat informace o investování do lega tak nejčastěji narazíte na téma a hlavně neporušenou krabici. Vyberete-li si špatné téma, tak se cena pravděpodobně nebude zvyšovat (nevyděláte) a za porušené krabice (nebo otevřené/nekompletní) vám klesne cena. Oběma parametrům se budu věnovat podrobněji níže.

Kromě tématu a neporušené krabice byste také měli sledovat to, jak dlouho se daný set oficiálně prodával, což bude ovlivňovat počet kusů v oběhu. Kromě prodejnosti je zajímavou informací jestli se v daném setu nalézají nějaké speciální dílky nebo ojedinělé postavy. Toto opět může posunout cenu vašeho setu do vyšších čísel.

Tématika a doba na trhu

Obecně je téma klíčové pro výběr správného setu do kterého chcete investovat. Stavebnice LEGO je rozdělované do různých sérií, přičemž některé jsou klasické a obecně známé jako LEGO Duplo nebo LEGO City a sety z těchto sérií se prodávají pravděpodobně nejčastěji (všude) jde o takzvaní mainstream.

A pak existují sety, které jsou speciální a to tím, že jsou vytvořené k nějaké speciální události, eventu nebo filmu. Tyto sety pak jsou prodávané po omezenou dobu a to přímo úměrně ovlivňuje počet „krabic“ v oběhu (raritnost).

Správným tématem pro investici budou nestárnoucí filmové série, které budou mít v budoucnosti dostatek fanoušků (budete mít kupce) a zároveň se neprodávali dlouho (málo produktů v oběhu). Tuto kombinaci budete chtít nají a bude to pravděpodobně zlatý drahokam.

Neporušená krabice, kompletní sada

V případě, že se vám podaří a budete mít doma nějakou speciální sadu, která vyrostla na ceně, tak stále nemusíte mít vyhráno. Hodnota vaší investice může spadnout v případě, že krabice bude porušená, sada bude nekompletní nebo budou chybět speciální dílky, které jsou v dané sadě dostupné.

Dávejte si proto při koupi pozor na to, že kupujete sadu, která je kompletní a krabice není porušená, jinak výsledná hodnota bude klesat.

Jaká jsou rizika?

Vaším největším nepřítelem bude pravděpodobně skladování stavebnic. Vymyslet jak skladovat jednotlivé krabice bude oříšek, pravděpodobně nebudete chtít zvolit půdu nebo sklep a budete hledat prostředí, kde se nestane nic špatného (vlhkost, teplo,…) jakmile toto vyřešíte tak máte pravděpodobně vyhráno.

Zároveň budete muset na vaše „miláčky“ dávat pozor při případném stěhování, aby nedošlo k poškození nebo odcizení / ztrátě. Jakmile se rozhodnete doma skladovat krabice od lega, tak to bude trošku komplikace.

Poslední riziko, které na první pohled vidím jsou reedice, můžete mít koupenou kolekci týkající se seriálu Přátelé, ale jestliže se v LEGU rozhodnou k třicetiletému výročí vydat novou edici / facelift modelu, který vydali vloni, tak cena pravděpodobně rychle spadne.

LEGO 10179 Ultimate Collector's Millenium Falcon™
LEGO 10179 Ultimate Collector’s Millenium Falcon™ (zdroj: Flicker)

Problém s reedicemi je možná větším problémem, než si na první pohled dokážete představit. A to zejména protože to nedokážete ovlivnit. Asi nejznámější set #10179 Millennium Falcon se prodával za průměrnou cenu $3,400 až $5,700 a s příchodem nové edice jeho cena spadla na $1,700. Další zajímavé příhody a nejdražší LEGO sety můžete najít na fatherly.com

Možná mě ještě napadá jestli je dobré kupovat LEGO a doufat, že v budoucnosti se najdou sběratelé, kteří budou chtít LEGO kupovat. Nejde totiž úplně o strategický nebo klíčový směr pro budoucí život, ale budeme-li se mít dobře tak lze předpokládat, že lidé budou LEGO kupovat.

Kde nakoupit?

Nejčastěji pro nákup budete využívat oficiální web výrobce lego.com/cz-cs kde naleznete všechny sety ještě před tím než se dostanou do kamenných obchodů nebo e-shopů. Výhodou je, že na tomto webu můžete sbírat body a ty pak využít k nějakému speciálnímu dárku nebo slevě. Zároveň si zde můžete být vždy na 110% jisti že vám přijde originální krabice, která nebyla nikdy rozbalená. Což při investování budete vyžadovat.

Případně můžete využít české e-shopy z těch známých LEGO naleznete třeba na Alze nebo na Mall.cz nicméně pravděpodobně budete chtít ušetřit. Proto bude lepší, když se podíváte na cenové srovnavače v našem případě Heureku nebo Zboží.cz, kde si můžete najít váš vysněný set a srovnat cenu v obchodech a pořídit jej tak výrazně levněji, než kdybyste jej kupovali na Alze / Mallu nebo oficiálním webu (pozor, nemusí to být pravidlem).

Výhoda nakupování na Zboží.cz a to že si můžete cenu jednoho setu porovnat.

Při nakupování na méně známých e-shopech si dejte pozor, zda-li krabice není poškozená nebo otevřená, protože taková stavebnice LEGO ztrácí hodnotu. A pamatujte na to, že dle zákona máte 14 dní možnost produkt vrátit.

Kdy LEGO nakupovat?

Pro nákup bude nejlepší využít různé slevové akce zejména akce jako je Black Friday nebo slevy po Vánocích, kdy dokážete jednotlivé sety nakoupit se slevou 20 až 50% budou znamenat rovnou „zisk“ do vaší kapsy nicméně asi je lepší chvíli produkt držet.

Závěr

Popravdě si nejsem jist, jestli jde o správnou cestou nebo ne, vím že jsem po tom pokukoval již před rokem dozadu, ale ne a ne se rozhoupat a přijde mi to jako zajímavé téma, protože jsem svým způsobem tak trošku fanoušek lega.

Suma sumárum je to nějaká cesta, jestli správná na to už musíte přijít sami. Někdy se LEGO pravděpodobně pokusím zařadit do mého portfolia, ale dneska to ještě nebude.

Pozor, disclaimer: Několikrát se na to odvolávám a budu odvolávat. Nejsem profesionál a tento obsah/rady nelze vnímat tak, že vám je dává někdo, kdo má dlouhodobé zkušenosti s investováním. Jde o můj čistě subjektivní pohled na věc z toho, jaké mám zkušenosti a co jsem vyčetl na internetu. Každý by měl vědět co dělá dříve než se pustí do investování. Aktuální (předchozí) výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.