Souhrn roku 2020

Upraveno:
O projektu, Reporty
Napsal: Martin

Můj první rok se pomalu blíží ke konci a rád bych jej shrnul z pohledu mých investic. Jak uvidíte tak jsem měl nějaké očekávání, které se nenaplnily a jinde jsem byl naopak mile překvapen.

Zdůrazňuji jsem začátečník a rozhodně to nedělám profesionálně. Dělám chyby a tomu co píšu nelze úplně věřit a už vůbec ne se tím řídit.

Portu

V podstatě se neustále držím své strategie, jak jsem ji popsal v článku věnovaným Portu. A odškrtávám si jednotlivé kroky. Možná jsem čekal, že se naskytne příležitost poslat jednorázově třeba trojnásobek dvojtýdenní částky, jelikož budou indexy dole, ale to se nestalo.

Jako experiment jsem si založil Portu Gallery a investoval do dvou předmětů, jelikož mi přišly zajímavé tak uvidíme kdy a jak se prodají.

Jsem spokojený dosahuji (+12%) rozhodně plánuji pokračovat i v dalším roce možná bych se chtěl podívat na nějakou svojí strategii.

Mintos

Minimum jsem investoval a prakticky nic nezískal, spíš jsem to bral jako jeden velký experiment, abych viděl jak to funguje. Původně jsem měl ambice se každý den přihlašovat a kontrolovat stav všech půjček ale to nedopadlo.

Nakonec jsem skončil u toho, že jsem na Mintosu nastavil automatickou strategii tak jak mi přišlo že to dává smysl a již se tomu tak moc nemusím věnovat. Přijde mi, že od doby co jsem to nastavil mám méně plateb v prodlení a celé to funguje lépe. Ale třeba je to jen placebo.

Bral jsem to jako experiment a v tom duchu se to táhlo. Peníze tam nechám do srpna, kdy budu vyhodnocovat nějaký roční úspěch. Jestli v tom budu chtít pokračovat ještě uvidím. Co se týče růstu peněz tak jsem tam (+3%).

Akcie

Z pohledu akcií to byl krásný rok což můžete vidět i na stránce portfolio. Čekal jsem nějakou první dividendu nicméně bylo bankám doporučeno, ať nevyplácí takže jsem měl smůlu.

Celý podzim jsem marně čekal že přijde něco podobného jako přišlo v březnu. Tak jsem si držel nějakou hotovost že bych pak investoval, ale to se nestalo. Přemýšlel jsem, že bych se zúčastnil IPO Pilulky nebo IPO Zbrojovky, ale nakonec jsem si řekl že budu klidným.

Zároveň jsem pár dní uvažoval nad tím, že bych šel do CD Projektu, který spadnul po neúspěchu s Cyberpunkem nicméně obchodování na Polské burze nejde skrz Fio a co jsem koukal na jiné burzy, kde bych byl ochotný obchodovat, tak tam obchodování na Varšavské burze nenabízejí.

Očekával jsem příležitost, která nenastala takže nakonec končím s ziskem (+25%) což považuji za úspěch. Ale těžím zejména z toho, že byl trh dole chci na sobě víc zapracovat a přijít s nějakou strategií na další roky.

Krypto

Po dlouhé době se pro mě probudily kryptoměny. Jednoho dne mě zarazil článek, že se Bitcoin blíží ke svému maximu, tak jsem si jeden den dal tu práci abych prošel všechny burzy kam mám přístup a sepsal si jak na tom jsem z pohledu kryptoměn.

Co vám budu povídat rok 2017 a 2018 byl pro mě divoký a neskutečně jsem v tom zahučel, zejména pak na všech těch altcointech, které jsem pochytával od kolegů v práci. Nicméně něco málo jsem si nechal v Bitcoinu a dosahuji pěkných čísel okolo +145%.

Výnos na Bitcoinu mi pokryl ztrátu na altcoinech nicméně budu držet i na dále. Ty peníze jsem považoval za odepsané a nemá smysl se v tom teď šťourat asi věřím v další pozitivní vývoj Bitcoinu a budu tedy čekat.

Překvapivě zde končím v plusu (+14%) a jsem připraven, že v příštím roce to zase spadne a zase třeba za pár let se dostaneme k něčemu hezkému.

Plán na 2021

Kromě toho co již mám bych rád zkusil obchodovat zahraniční akcie na nějaké burze optimálně prozkoumat kde to bude dávat smysl v malých objemech který plánuji. Spolu s tím se plánuji patřičně dovzdělat v tom co mi chybí, jelikož často narážím na protichůdné názory.

V březnu budu řešit problém, jelikož budu muset vše patřičně zdanit. Abych neměl problém se státem případně bych rád vyřešil nějak ty altcoiny, které držím a přijde mi že na nich již nikdy nevydělám.

Rád bych v roce 2021 investoval do nějakého obsahového webu s cestovatelskou tématikou a zařadí se a zjistím že to pro mě dává smysl tak možná zkusil cestu v ecommerce s nějakým menším projektem.