Kryptoměny a DeFi – jakože WTF cože?

Upraveno:
Kryptoměny
Napsal: Martin

Když se v prosinci/lednu dostalo moje kryptoměnové portfolium, které jsem prakticky odepsal, do plusu tak mě to donutilo zrevidovat co vše vlastně mám a kde to mám a dát si to do aplikace, abych sledovat vývoj a případně prodal nebo dokoupil.

A ačkoliv jsem čekal, že ten kryptoměnový hype rychle opadne a já zase na jeho konci přikoupím, tak zatím čekám co bude a asi prodávat nebudu. Už jsem to odepsal tak když to zase spadne tak naštvaný nebudu.

Nicméně o svých pocitech z kryptoměn se dneska bavit nechci, chci se spíš podívat na magickou zkratku DeFi neboli decentralizované finance, protože jsem na trhu nenašel nic praktického co by mi to nějak vysvětlilo, tak mám pro vás rychlo článek.

Co je DeFi?

Za zkratkou se skrývají decentralizvané finance. Zjednodušeně jde o různé finanční produkty, které třeba znáte z reálného světa které využívají blockchain. Nicméně díky blockchainu je tam mnohem větší potenciál pro rozvoj.

Jak jsem to pojal já?

Pozor jde o nějaký můj názor a je možné, že za pár měsíců budu brečet nad tím, že to nedopadlo přišel jsem o to a vlastně jsem o vše přišel, tak doporučuji abyste můj článek nebrali jako doporučení a ještě si k tomu všemu něco přečetli nebo našli. Stejně tak mohu být úplně mimo co se týče teorie, tak zkušenější když tak odpusťte.

Snažil jsem se hledat různé projekty, které se tomuto věnují a trošku jsem se bál, že najdu nic, čemu bych důvěřoval. Nacházel jsem spoustu různých projektů, kam bych prostě peníze neposlal.

Ta důvěra ku službě je pro mě sama od sebe důležité ačkoliv beru kryptoměny jak gaming. Tak úplně nemám tolik tokenů, abych mohl sázkou na „špatného koně“ vše vyhodit, protože pak bych neměl tokeny na investování a přikupovat teď v časech peaku moc nehodlám.

Vzhledem k tomu, že mám nějaké kryptoměny na Binance a tato burza nabízí „záložku“ Binance Earnings, tak jsem se rozhodl že využiji jejich služby a to následující:

Binance Savings

Savings fungují tak, že dáte Binance vaše tokeny a oni se začnou postupně množit. Úrok je zde prakticky minimální, nicméně když už mi ty tokeny leží na burze, tak je lepší je mít v nějakém takovémto programu než je tam jenom hodlovat.

Je to jednoduché, Binance vypíše úrok, vy tam převedete vaše tokeny a následně se vám každé ráno připočte do účtu drobný zisk. Následně je dobré si zapnout reinvestování, aby částka ze které se počítá úrok se každý den mírně zvyšovala.

Binance Locked Staking

Locked Staking funguje na trošku jiném principu, Binance vypíše kryptoměny, zhodnocení a dobu fixace. Vy vidíte kolik můžete vydělat za cenu toho, že po dobu fixace s tokeny nebudete moci nic dělat / nemůžete je obchodovat.

Výhodou je, že budete odměněni vyšší procentuální odměnou než v Binance Savings, nicméně může se stát, že jakmile dokončíte fixaci, tak nebude vypsán další „program“ a budete muset hledat Staking někde jinde.

Je dobré se tedy čas od času podívat jestli v Locked Staking není právě coin, který máte v programu Binance Savings a jestliže ano, tak je dobré ukončit Binance Savings a lze přepnout vaše tokeny do Locked Staking.

V době psaní článku jsem si všiml, že Cardano má vyšší procentuální výnosnost když ji zafixuji. Takže jsem se rozhodl zafixovat na 60 dní s 7,79% úrokem.

Takže jaký je vývoj?

Níže je procentuální zhodnocení v jednotlivých kryptoměnách po prvních týdnech, ať nějak vidíte kolik se podařilo. Jak říkám lepší než aby to někde leželo, ale nějaký mega zisk to není.

KryptoměnaMetodaPočet dníZhodnocení
v počtu tokenů
ADABinance Savings23 dní0,10%
ADABinance Locked Stakingprávě běží
XLMBinance Savings23 dní (běží)0,02%
TRXBinance Locked Staking15 dní1,42%
TRXBinance Savings8 dní (běží)0,02%

Pozor, minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Stejně tak procento úroků které Binance prezentuje nemusí vždy odpovídat a může se to vyvíjet.

Závěr

Zatím je těžké hodnotit, jsem do toho poměrně namotivovaný, tak uvidíme jak to bude fungovat na nějakém delším období. Mám v kryptoměnách opravdu málo, takže to beru jako nějaké zpestření a něco co využiji třeba v budoucnosti, kdy na zkušenosti nějak navážu.