Výběr ETF pohledem začátečníka, co jsem si vybral?

Publikováno:
ETF
Napsal: Martin

Po zkušenostech s Portu.cz jsem se začal vzdělávat a začal jsem zkoumat, jak mohu investovat své peníze, abych o ně pokud možno nepřišel. Kdybych šel do akcií, tak bych si musel začít dělat detailnější analýzy per kus akcii, rozmýšlet se a číst zprávy a to se mi nechce, respektive si v tom tak moc nevěřím.

Nicméně jsem se rozhodl spíš pokukovat po ETF (index) a investovat do různě tematicky orientovaných ETF ve směrech, kterým pro budoucnost věřím.

Onen index zjednodušeně obsahuje různé akcie a „vsázím“ tedy na více firem, takže když se někomu daří a jinému zase ne, tak ve výsledku na tom mohu být dobře, než kdybych vsadil na tu horší společnost. A reálně vydělávám na růstu toho daného segmentu.

Jak investuji?

Pro investování jsem se rozhodl využívat obchodní platformu Degiro, kde je možné investovat do mnoha ETF bez poplatků a zároveň jde o poměrně jednoduchou platformu.

Velkou nevýhodou Degira je, že musíte vše nakupovat po celých kusech a nelze tedy nakupovat po menších částech. Což se pravděpodobně nebude líbit menším a začínajícím investorům. Nicméně pro menší a začínající je spíše česká aplikace Portu, na kterou jsem sepsal recenzi.

Co jsem si vybral?

Co se týče mé strategie na ETF, tak jsem se rozhodl vzhledem k nízkému věku investovat do tématických ETF ve směru, kterém věřím do budoucnosti a do portfolia zařazovat pouze akumulační tj ETFka, která postupně zvyšují svojí hodnotu tím jak jednotlivé firmy vyplácejí dividendy.

Pamatujte, že tento web má za cíl mapovat mojí cestu a níže sepsané tipy nejsou investičním tipem. Pamatujte, že při investování podstupujete vysoké riziko a měli byste investovat jen tolik o kolik můžete okamžitě přijít. Vždy byste měli mít dostatečnou rezervu.

Vaneck Video Gaming Esports (ESPO)

Téma: e-sport a gaming | ISIN: IE00BYWQWR46

Gaming a e-sport mi přijde jako budoucnost herního odvětví. Mnoho lidí tráví čas tím, že se dívají na livestreamery, probíhají velké turnaje a eventy na které se dívají miliony lidí. Podle mě v tomto směru ještě velký boom zažijeme díky tomu, jak budou aktuálně mladí lidé růst a bude se zvyšovat jejich ochota spendit $$$.

iShares Automation & Robotics UCITS ETF (2B76)

Téma: automatizace a robotika | ISIN: IE00BYZK4552

Automatizace a robotizace je něco, čemu věřím že v budoucnosti bude nabírat na síle. V mém segmentu se snažíme automatizovat co vše jde. A věřím, že je otázkou času kdy se toto téma začne dostávat do menších firem. Pak je taky otázkou co je tam za firmy a na to se budu muset podívat důkladněji než tam pošlu peníze, protože vidím nějaký mírný průsečík s ESPO případně tím, co aktuálně investuji na Portu.

Invesco NASDAQ Biotech UCITS ETF (SBIO)

Téma: biotechnologie a výzkum | ISIN: IE00BQ70R696

Vzhledem k aktuální situaci okolo COVIDu a dalšího vývoje věřím, že toto odvětví bude pro naší budoucnost důležité. Některé ze zastoupených firem dokonce na vakcínách pracují, takže by šlo říct, že tam bude cena vyšší než kdyby to bylo mimo COVID.

Lyxor STOXX Europe 600 Travel & Leisure UCITS ETF (LTVL)

Téma: cestování a zábava | ISIN: LU1834988781

Původně jsem měl v plánu zařadit i toto ETF, které na první pohled obsahuje sázkové kanceláře (to se mi moc nelíbí), ale obsahuje taky hotely, restaurace a aerolinky (to se mi líbí). Minimálně ty společnosti co byly nejvíce zastoupené se má zdály ok.

Dlouhodobý vývoj není úplně příznivý

Nicméně co na to tak koukám, tak tam dlouhodobě neroste hodnota, takže byť jsem to vybral jako nějaké téma co je mi sympatické, tak jsem se nakonec rozhodl neinvestovat. A budu se snažit hledat nějakou celosvětovou náhradu.

Aktuální pozice

Postupně se budu snažit v tomto článku aktualizovat seznam výše a aktuální zhodnocení, kterého dosahuji. Ať můžete vidět jak moc jsem se strefoval nebo jak moc jsem mimo.

ETFTémaInvestuji odZhodnocení
ESPOe-sport a gaming3/2021-8,57%
2B76automatizace a robotika
SBIObiotech a výzkum

Svoje pozice se snažím každý měsíc zvedat podle toho, jak zbydou peníze z jiných investičních směrů a témat. Důležité je sledovat si poplatky jednotlivých ETF, abych zbytečně neplatil nepoměrně moc.

Co bych si rád vyhlídnul do budoucnosti?

Rád bych si vyhlédnul nějaké ETF, které se věnuje e-commerce případně digitalizaci retailu, nicméně teď tam bude pravděpodobně hodně peněz a budou nadhodnocené, což se mi úplně nechce pokoušet a počkám, až bublina trošku splaskne.

Nějak nemohu a nemohu najít ETF, které by se věnovalo leteckému průmyslu. Věřím, že v letecké dopravě bude ještě budoucnost. Případně nějakému rozumnému ETF, které by se věnovalo cestování.

Další plány s ETF

Výše popsané ETF beru jako doplněk k Portu, kde investuji balancovaného portfolia. Zde jsou trošku specifičtější firmy a segmenty, tak uvidíme jak se to bude nadále vyvíjet. Neberte mě jako doporučení, třeba to nedopadne a nakonec budu litovat, že jsem to udělal takto, ale uvidíme!