Virtuální LEGO portfólio [srpen 2021]

Publikováno:
Alternativní investice
Napsal: Martin

V polovině září 2019 jsem si říkal, že by bylo fajn mít LEGO jako investici, ba dokonce jsem tu o investování do LEGO jednou psal, a od onoho září 2019 se na mém Google disku válí tabulka která obsahuje různé sety do kterých bych investoval.

Dnes jsem aktualizoval cenu podle BrickLink a tuším jak bych dopadl. Podle rychlých statistik bych se dostal na zhodnocení 25%. Co jsem vybral a proč a jak si stojí moje potenciální investice z letošního jara?

První várka ze září 2019

Původně šlo jenom o nápad, abych si to vyzkoušel. Bohužel tento typ investice nelze otestovat na nějakém testovacím účtě který by simuloval obchodování, tak jsem připravil tabulku a od té doby jsem čekal.

Celkový stav

Jak jsem psal v úvodních odstavcích byl bych na zhodnocení okolo 25%. Přepočítám-li to na roky tak jsem okolo 13,34%. Celkem bych investoval 5 765 Kč a dnes by hodnota byla 7 215 Kč samosebou za předpokladu, že by se našel kupec který by byl ochotný akceptovat průměrné ceny.

Co by byl úspěch?

V této várce jsem pokukoval zejména po Minecraftových setech, protože si říkám, že v budoucnosti až hráči dorostou by mohl být o toto téma zájem. Největší úspěch měl následující nenápadný set:

LEGO Minecraft 21148 (zdroj Zbozi.cz)

LEGO Minecraft 21148, který v září 2019 šel pořídit na oficiálním e-shopu LEGO.com za 399 Kč a dnes je průměrná cena na BrickLink za nový set 619 Kč. Zároveň daný set nelze koupit pod 699 Kč. Tento set nešlo od ledna 2020 koupit a již se nové nevyrábí. Kdyby se mi podařilo prodat, tak jsem +55% samosebou v malém obratu.

Co by byl propadák?

Největším propadákem bylo LEGO Minecraft 21153 který se v září 2019 prodával za 499 Kč a dnes je k prodeji podle BrickLinku za 512 Kč. Proč by zde cena nerostla je v tom, že tento set je stále prodáván na oficiálním webu.

Druhá várka z dubna 2020

Druhou část portfolia jsem skládal dohromady v dubnu 2020. V tuto dobu jsem se změřil na sekci Architecture a BrickHeadz. Tentokrát jsem šel cestou zase skrz Zboží.cz kde jsem hledal nejlevnější nabídky z relevantních e-shopů takže tam by šly udělat nějaká procenta do zisku na zčátku.

Tato druhá várka byla už větší, dal jsem dohromady celkem 27 setů v celkové ceně 30 945 Kč a kdybych to vše kupil a dneska úspěšně prodal, tak bych byl na 35 441 Kč což dělá zhodnocení okolo 14%.

Zjednodušeně vydělal bych na setech, které bych koupil ve slevě. Tam kde nebyla nějaká sleva je to set od setu. Něco je málo v plusu a jiné jsou málo v mínusu. Asi uvidíme až se k tomuto vrátíme po nějaké době.

Závěr

Asi by to mohlo fungovat. Nejsem si jistý jak je to s odbytem a jestli bych ty sety dokázal prodat, protože celé zhodnocení je postavené na tom, že bych to LEGO dokázal prodat. Poličky jsem si již domů koupil, tak kdo ví co se stane až přijde další vlna toho že bych chtěl do lega investovat. Dávám to sem jako zajímavost nad čím jsem uvažoval nakonec jsem to neudělal.