Investown – první pohled na aplikaci

Publikováno:
Nemovitosti
Napsal: Martin

Na začátku roku mě překvapila poměrně zajímavá zpráva a to, že vzniká nová investiční platforma Investown skrz kterou může i malý jednotlivec investovat do bytů a následně vydělávat na nájmu.

Noo upřímně byt si ještě určitě dlouho nekoupím, ale možnost participovat a vidět jak to reálně funguje mi přišla zajímavá. Pročetl jsem si pár diskuzí a na detailnější pohled mi to nepřišlo až tak moc zajímavé, takže jsem to odsunul na další kolej.

A to až do doby než jsem na linkedinu narazil, že hledají obchodníka do Ostravy, který by měl za měsíc pro ně nakoupit minimálně 10 nemovitostí. Říkám si wow to vypadá že to roste a své lidi si to našlo, tak jsem se rozhodl že se na to podívám i já – jak to celé vypadá? To se dočtete v mém dnešním článku.

Kdo za Investown stojí?

Investown vypadá na fintech startup který vzešel z akceleračního programu ČS Seed Starter který má za cíl podle jejich slov investovat do dlouhodobých projektů které dávají smysl.

Vítejte v éře long-game podnikání. Pokud nám dokážete popsat, proč tady váš startup bude i za 200 let, staneme se vaším investorem.

Z webu seedstarter.cz

Z lidí které jsou na stránce o nás prakticky nikoho neznám kromě Evy Knirschové, která je minimálně v mé markeťácké komunitě známá jako jedna z hlavních pořadatelů Reshoperu a zároveň stojí za projektem investee.cz, což je jakási nedělní škola toho jak invstovat.

Jak probíhá registrace?

Registrace je poměrně jednoduchá, zadáte e-mail, informace o vás a registrace je za vámi. Proces byl hodně rychlý až mě možná zarazilo, že nechtějí skenovat občanku nebo více informací, což je běžnost u podobných služeb v zahraničí.

V návaznosti na informace které ode mě chtěli doufám, že budou mít dobře zpracované podklady pro daňové přiznání a vše okolo, ale to se necháme překvapit na leden 2022.

Jaké jsou poplatky?

Pochopil-li jsem správně tak za používání aplikace prakticky není žádný. Nicméně Investown si strhává ze zisku z nájemného 10%, které využívá pro rozvoj / správu a bůhví co dalšího, takže o to je pokrácen samotný zisk všech a až z toho se dále vyplácí nájem lidem.

A další poplatek je 0,9% v případě, že by chtěl uživatel z aplikace vycouvat. Rozumějte investujete do úvěrů u kterých je pevně dané jak dlouho trvají a v případě, že se chcete nechat vyplatit hned tak vám to Investown strhne.

Nabití peněz do aplikace je zdarma, stejně tak jejich poslání zpět na váš účet, které může trvat několik dní. V případě že budete chtít v jeden pracovní den poslat více peněz na váš účet (více transakcí) tak vám bude strhnuto dalších pár %.

Jak vypadá aplikace uvnitř?

Do aplikace jsem pro začátek poslal něco málo okolo 10 250 Kč abych viděl jak to funguje. Vím že mě za to účetní nebude mít ráda až budeme dělat příští rok daně, ale co bych pro pár screenů neudělal.

Investown je čistá aplikace rozhodně zde nenaleznete přehršel informací. Na první pohled vidíte kolik máte zainvestováno, jaký je zisk z nájmu a také jaký je výhled do nejbližších měsíců.

Nabití peněz do aplikace v případě okamžitého převodu trvá maximálně 15 minut. Peníze jsem tam posílal natřikrát vždy pár minut po půl a ve tři-čtvrtě již byly peníze na účte a šlo s nimi pracovat.

Jakmile máte peníze na účtě, tak si můžete jednoduše vybrat nemovitost do které investujete, vždy vidíte odhadovaný měsíční výnos a minimální možnou investici. Odhadovaný měsíční výnos se může měnit na základě toho jestli je v nemovitosti nájemce či nikoliv.

Jak vypadá aplikace zevnitř + lze vidět jak vypadají nemitosti do kterých jsem investoval

Příjmy se z investic vyplácí vždy poslední dny měsíce. Teď jsem měl nějaké příjmy připsané v sobotu 31.7. a zbytek v neděli 1.8. takže na případné reinvestování si stačí pamatovat začátek měsíce.

Zhodnocení a závěr

Za mě Investown hodnotím 8/10 přijde mi že aplikace je super, možná bych ocenil víc informací k nemovitostem i samotné aplikaci a asi trošku jsem nalomený těmi hlasy, které jdou proti aplikaci.

Ale za mě jsem tam poslal zatím sranda peníze jenom abych to otestoval a uvidíme jestli a jak dlouho bude aplikace fungovat. 4 až 5% je za mě spíš nějaká snaha o diverzifikaci a průzkum, osobní cíl mám na 10% a více. V nové sekci mého portfolia jsem pro ně vytvořil škatulku, takže je možné sledovat kolik tam mám peněz i výnos.

A příspěvky které od nich vídávám na Linkedinu vypadají vskutku ambiciozně. Pravděpodobně. o tomto projektu do budoucnosti ještě uslyšíme.

Za pouhé 3 měsíce jsme dokázali vyrůst portfolio nemovitostí z 0 na 50 milionů a stejnou částku u nás už proinvestovali naši uživatelé. Do roku 2023 chceme mít portfolio v hodnotě 2,5 miliardy a tvůj úkol bude zajistit, aby rostla naše uživatelská základna, a aby u nás uživatelé rádi a pravidelně investovali. 

Nu což nechávám na každém aby si na tom našel to své. Registraci zdarma můžete provést na jejich webu Investown.cz. Za recenzi nic nemám, spíš mi přišlo fajn když na internetu bude další pohled.