Propad trhů – co s tím dělat?

Upraveno:
Akcie, ETF, Kryptoměny, O projektu
Napsal: Martin

Pamatujete si ten gif s Homerem Simpsonem kde jde, zvoní na zvon a na sobě má ceduli s nápisem „the end is near“? Tak takový pocit by asi mohl mít člověk z trhů na konci ledna 2021.

Vše jde dolů – čísla jsou červená a v aplikacích na vás svítí ztráty. A co teď? Vybrat a stáhnout se – čekat nebo co? V dnešním příspěvku popisuji co se mi stalo a co hodlám udělat v nejbližších měsících.

Kam jsem investoval v lednu 2022?

Mám svojí poměrně jasnou strategii. Každý týden se mi realizuje trvalý příkaz na Portu, kam jsem teď v lednu přidal více peněz. Hodně jsem teď směňoval koruny na eura díky dobrému kurzu a investoval v aplikaci Bondster (o té snad již brzy). Průběžně krmím také na Degiru zdarma ETF s označením IWDA.

Z toho co je víc „risky“ jsou kryptoměny konkrétně ADA-EUR kde buduji svojí pozici a také CRO-EUR které jsem si musel pořídit kvůli Crypto.com – což je taky docela zajímavý příběh o jejich kreditní kartě.

A pak mám také menší stock picking strategii na nějaké menší akcie kde to „třeba“ vyjde. No nebudu vám lhát zatímco Portu, Bondster, Degiro jde prakticky podle plánů tak moje „riskyAkcie“ které jsem přikoupil dostaly brutální zásah. Konkrétně mám v držení SOFI, NIO, SPCE, PLTR a dnes když píšu článek?

…jsem na krásných -20%…

Risky akcie na Trading 212

Risky akcie je portfolio kam občas něco pošlu – v lednu jsem si vybral akcie SOFI, NIO, SPCE, PLTR do kterých jsem investoval nějaké drobky. Vybral jsem si Trading 212 díky tomu že podle recenzí vypadal na poměrně v pohodě brokera, jde na něj posílat kartou (do 60 000 Kč bez fee) a jdou u něho kupovat frakce.

Občas chci dát nějaké drobné do nějaké akcie tak si říkám že toto je dobrá cesta. Ostatně lepší než Revolut, kde mi tak trochu nemohou přijít na jméno (ve smlouvách). Každý měsíc se pokusím nějak zvyšovat pozice nebo hldat další „risky akcie“ které možná vyjdou a možná ne – ostatně analyzování společností se chci už dlouho naučit.

Koláč sledující trh, a kdy to naleju?

Když už jsme u těch propadů a Tradingu 212 – vytvořil jsem si tam koláč s pracovním názvem Big Future které mi pomáhá sledovat trh na těch největších firmách, kterým bych asi rád věřil.

Obsahuje akcie jako je AMZN, GOOGL, AMD, SHOPIFY, NVDI a jakmile tady bude nejhůř a moje investice z minulého týdne bude červenat – tak se pokusím přilít a uvidíme jak se to bude vyvíjet dál – asi je problém že tam mám překrytí s těmi ETF, Portu a vším, ale nejsem tak dobrý abych mohl nějak víc pickovat.

=> Takže taktika až uvidím nejvíc % dolů na tomto koláči tak se pokusím do tohoto koláče a do výše držné IWDY nalít co nejvíc peněz co zrovna budu mít.

Ostatně jsem trošku přilil do Portu už teď 25.1. protože tam vidím brutální propad, ale tak třeba ty výprodeje budou ještě větší – takže ještě držím cash.

Proč jde vše na Portu, Bondsteru, Degiru podle plánu?

Ale Martine … … ty trhy jdou/půjdou dolů. Proč to jde ten zbytek podle plánu a nezmatkuješ?

(1) Držím investiční horizont. Ty peníze co tam posílám chci vybrat za 30 let a ještě to bude brzo. Tam spoléhám na strategii DCA a věřím že jednoho dne budu hoodně v plusu.

(2) Investuji zodpovědně a skutečně investuji jenom ty peníze o které mohu dnes přijít. Snažím se dělat co nejlepší rozhodnutí, ale psychicky jsem připraven na nejhorší.

Závěrem

Jak jsem psal výše – už jsem -20% na svém Trading 212 portfoliu a pravděpodobně budeme krvácet dál. Asi si nedokážu říct jaká krize se na nás žene – protože COVID tak nějak přežíváme – možná válka na Ukrajině nebo pořád se roztáčející inflace. Nicméně trošku se bojím, že jestli se rozjede něco dalšího tak díky globalizaci všeho budeme krvácet bohužel všichni…

Nevím jestli bude má cesta je dobrá, třeba dělám špatné rozhodnutí, ale lepší než to utratit za zbytečnosti které nejsou třeba. Prosím pamatujte že nejsem zkušený investor a mé příspěvky jsou zde spíš mým osobním deníkem a třeba vás to obohatí.