REIT do portfólia – co to je a proč to vybírám?

Publikováno:
O projektu
Napsal: Martin

Dnes v den státního svátku kdy píšu tento článek jsem si všiml ráno jedné věci. REITy klesají s cenou dolů a to výrazně a tudíž jsem se je rozhodl koupit do svého portfólia a sepsat o nich menší článek a přitom si srovnat myšlenky na toto téma. Stejně jako zbytek webu opakuji že nejde o investiční doporučení.

Co je REIT?

Real Estate Investment Trust je v češtině realitní investiční fond, který se snaží investovat a spravovat budovy, které pak generují zisk a tento zisk je pak musí ve většině vyplatit investorům nebo jej mohou využít na rozvoj fondu.

Takže hlavní motivací mě jakožto investora není růst ceny daného fondu, ale zisk dividendy. Ta je obvykle vyplácena měsíčně nebo kvartálně, takže by mohlo jít o stabilnější přísun peněz půjde-li vše v pohodě, který bych pak mohl využít na zvýšení pozice nebo na investice do jiných instrumentů.

Podmínky pro založení REITu

Aby někdo mohl založit REIT tak musí splnit následující podmínky, avšak každá země si může své podmínky mírně upravovat. Základní pravidla jsou následující:

  • Fond musí vyplácet minimálně 90% svého zisku
  • Fond musí mít investováno minimálně 75% aktiv v nemovitostech
  • Fond musí mít 75% či více hrubého zisku právě z aktiv v nemovitostech

Jak koupit REIT?

Kupování REITu funguje podobně jako kupování akcií. Musíte mít přístup k brokerovi, který jej u sebe prodává. A následně záleží na vlastnostech. U některých brokerů jako je Trading212 lze využít frakci zatímco třeba u Degiro budete muset nejspíš koupit celý kus. Buď můžete nakupovat jednotlivé REIT které si vyberete. Nebo můžete investovat do ETF, které sdružuje REITy viz justETF.com

Mé investice do REITu

Rozhodl jsem se že tedy postupně začnu investovat i do REITů. Které šli nyní dolů (v tomto roce o cca -20 až -40%) a ačkoliv zaznívají názory že je možná lepší počkat že to půjde ještě dolů tak já nebudu lenivět a pokusím se chytat nůž a zkusím tedy v tomto směru postupné DCA tedy průměrovat svoji cenu nákupu.

Konkrétně budu investovat do:

  • Realty Income Corporation s dividend yield 4,90%
  • Medical Properties Trust, Inc. s dividend yield 9,07%
  • STORE Capital Corporation s dividend yield 4,79%
  • Starwood Property Trust, Inc. s dividend yield 8,18%

Takže koupím-li stejný poměr tak bych za 1000 Kč investovaných dnes měl za rok s průměrným dividend yieldem okolo 6,73% příjem 67,3 Kč. Peníze budou připisované prakticky každý měsíc/kvartál nestane-li se nějaký problém na trhu s nemovitostmi a když z toho budu chtít vystoupit tak možná vydělám i něco na posunu ceny, ale na to nekalkuluji dnes.

Tato cesta je trošku riskantnější bezpečnější by mohlo zvolit si nějaké REIT ETF které sdružuje více REITů podobně jako to dělají ETFka s akciemi. Volím cestu riskantnější v různých směrech je možné že to bude dobře fungovat nebo je možné že jsem vsadil na mrtvého koně.

Čeho jsem si všiml je, že jednotlivé REITy během COVIDu nevyplácely dividendu. To by mohly být teoreticky REITy náchylné na to že se zde bude problém v budoucnosti opakovat. Jinak v mé strategii plánuji výnosy buď reinvestovat a nebo je využít na budování dalších aktiv. Do budoucnosti toto bude jednou ze součástí jak dosáhnout plán 4%.