Medvědí vs Býčí trh

Publikováno:
Akcie, Návod, Slovník
Napsal: Martin

Co se na akciovém trhu sleduje a často se o tom mluví v posledních měsících je to jestli je trh medvědí nebo býčí. A který z nich je lepší?

Co je medvědí trh?

Medvědí trh se říká akciovému trhu v případě že dlouhodobě klesá. Medvěd je ten člověk, který předpokládá další pokles ceny. Medvědí trh nastane v situaci, kdy cena indexu je -20% od posledního maxima které se též označuje jako ATH.

Maximální délka „medvědího trhu“ není definovaná může jít o jednorázový propad a to i o -30% jako to bylo v březnu roku 2020 kde pak následoval rychlá návrat nahoru. Tak také může medvědí trh obchodovat měsíce i roky.

Co je býčí trh?

Býčí trh je opakem medvědího trhu, takže jde o stav kdy ceny rostou. Konkrétně je pak definovaný tím že cena indexu vyrostla o +20% od posledního minima které nastalo. Obvykle je býčí trh doprovázen ekonomickým růstem a stabilitou. Býk je ten člověk, který předpokládá další růst ceny.

Stále se mohou dít i propady. Rozhodně nelze říct že v býčím trhu jde vše nahoru. Stejně tak se nemusí dařit všem akciím / společnostem. Jen jde o to že v tomto směru je nálada pozitivní. A také jako u medvědího trhu platí že období může trvat měsíce až roky. Například nejdelší období býčího trhu bylo teď od roku 2010 až do roku 2020 před covidový propad.

Ve kterém trhu je lepší obchodovat?

Popravdě těžká otázka – co jsem si k tomuto tématu hledal více podkladů tak to vypadá, že strategie jsou na oba typy trhů. Ale nebudu to kombinovat jistě se najdou lepší a hlubší zdroje. Co mi přijde, tak v mé kombinaci začátečník – hobby investor bude lepší nejspíš býčí trh kdy jde vše nahoru protože to může mít vše tendenci růst.