Koupil jsem si Trezor.io

Publikováno:
Kryptoměny
Napsal: Martin

Poslední měsíce nejsou pro kryptoměny tak příznivé jako byl loňský rok a „výbuch burzy“ FTX mě dovedl k zamyšlení co dělat s kryptoměnami které vlastním. Na zmíněné burze jsem nic neměl, takže jsem o nic nepřišel, ale co jsem pochopil z Twitteru tak nějaký větší výplach byl na cestě…

… proto jsem se rozhodl pořídit hardware peněženku od firmy Trezor.io. Protože jak se říká „not your keys not your crypto“ a i když jsem připravený o krypto přijít tak způsobem že někdo vykrade burzu to nebude.

Pojďme se podívat jak Trezor funguje.

Co je hardware peněženka?

Hardware peněženka je takový „minipočítač“, který si připojíte k počítači/telefonu skrz USB kabel a který umožňuje potvrzovat transakce na vaší privátní peněžence. K tomuto zařízení se nemůže nikdo dostat přes internet a heslo obsahuje 14 klíčů, takže jde o asi nejbezpečnější cestu jak držet kryptoměny.

Takto vypadá můj trezor v pouzdru

Pokud vše chápu správně tak by teoreticky neměl být problém vaší peněženku ztratit. Co ale nikdy nesmíte ztratit / zapomenout je právě oněch 14 klíčů, které v přesném pořadí otevřou právě tu vaši peněženku.

Zároveň oněch 14 klíčů nesmíte mít uložené nikde na internetu protože pak by se k tomu dokázal dostat kdokoliv a mohl by vás připravit o vaše kryptoměny.

Trezor Model T vs Trezor Model One

Nejznámější firmou pro mě ve směru hardwarových peněženek je Trezor.io takže jsem už od začátku věděl že problematiku budu řešit s nimi přičemž firma vyrábí 2 trezory. Jeden je dražší (Model T) a stojí okolo 6500 Kč a druhý je levnější (Model One) a stojí 2000 Kč.

Oba dva trezory se na nějaký můj laický pohled liší ve 2 věcech. Trezor Model T se ovládá trošku lépe pomocí touchscreen displeje na kterém musíte občas zadat pin abyste potvrdili že se k němu přihlašujete nebo na něm vidíte informace co se na vašem účtu děje…

V čem se liší oba dva trezory (hlavní features)

… ale co je vlastně rozdílné je kapacita obou zařízeních. Trezor Model T vznikl později než One tudíž je trošku chytřejší a celkově má větší kapacitu. Proto na něm fungují kryptoměny, které nefungují v One, takže je nutné si pohlídat že koupíte ten správný pro vás.

Namátkou Trezor Model One nepodporuje následující kryptoměny:

  • Cardano (ADA)
  • BNB (BNB)
  • XRP (XRP)
  • Monero (XMR)
  • EOS (EOS)

Takže budete-li chtít uchovávat nějaký z těchto tokenů (ano je jich víc – vybral jsem ty co sám nějak znám) tak budete potřebovat už onen lepší model po kterém jsem nakonec sáhl i já.

Vyplatí se počkat na slevy na Trezor.io?

Trezor prakticky nikdy nedělá slevy, protože o jejich produkty je zájem. Avšak teď po delší době měl akci na Black Friday kdy šlo ušetřit asi 15% a to už pro mě byl argument proč si jej pořídit. Balíček pak šel z jejich pobočky v ČR přes českou poštu (zvolil jsem pomalejší cestu – čekal jsem 5 dní).

A přišel v takovéto malé krabičce…

Zabalený trezor na mém stole

… každopádně jak jsem pochopil tak Trezor.io nedělá tak často slevy a nemusí se vyplácet na ně čekat. Jak říkám co po tom občas pokukuji tak až letos něco bylo. Zároveň naléhavost nákupu bych řešil spíš podle toho kolik v kryptoměnách máte pěněz.

Kdy je vhodná chvíle koupit si trezor na kryptoměny?

Jak jsem nastínil výše tak levnější varianta se pohybuje okolo 2 000 Kč a dostanete na ni většinu tokenů. Dává proto smysl jakmile se dostanete třebas k 20 000 Kč zainvestovaným tímto směrem pokukovat. Máte-li více tak je to pro mě úplně to nejmenší co byste měli udělat.

Jak vypadá aplikace Trezor.io?

Stáhl jsem si jejich aplikaci pro MacBook (desktopovou verzi) a řekl bych že je vše hezké svižné a přehledné, takže si nemohu na nic stěžovat. Dokonce obsahuje mód na „blur“ informací, takže jsem mohl vyfotit jak to u mě první den vypadalo…

… pozitivní bylo, že aplikace jde používat i bez aktivně připojeného zařízení, takže když jsem na něj převáděl nějaké kryptoměny tak jsem jej nemusel mít zapojený a i tak jsem pak viděl že vše dobře dopadlo.

Můj přístup k nákupu kryptoměn

Až donedávna jsem používal 3 burzy na kryptoměny mezi nimiž byli:

  • Binance >> primárně na Savings a Liquid Swap
  • Coinbase >> nákup všeho možného, moje první burza
  • Coinmate >> nákup čistě BTC pomocí Štosuj

Nyní jsem všechny věci, které jsem zde měl uložené převedl do trezoru a vidím to tak že budu využívat už jen Coinmate a pomocí Štosuj pojedu DCA strategii, přičemž pokaždé po měsíci převedu peníze do svého trezoru. Takže teď může krachnout jakákoliv burza a mě to bude nejspíš jedno.

Kromě přímého kupování tokenů také využívám ETP produkt od Portu s názvem Portu Crypto. Kde investuji primárně do BTC. Mám sice nějaké tokeny i jiných kryptoměn, ale do budoucnosti má asi BTC největší příležitost přežít protože je nejznámější.

Ale jak jsem říkal a říkám peníze v kryptu jsou pro mě odepsané už od začátku. Třeba to je budoucnost a třeba ne. To dneska nedokážu posoudit proto u toho radši chci nějak málo být než si pak trhat vlasy že nebylo nic. Hlavně si vždy zjistěte informace před tím než budete zkoušet kryptoměny.

Vyplatí se koupit Trezor.io?

Zkráceně: Rozhodně ano.

Detailněji: Máte-li v kryptoměnách nad 20k a do 30k Kč tak se podívejte po Trezoru Modelu One a jestli bude kompatibilní s vašimi kryptoměnami a máte-li tam více nebo máte-li složitější kryptoměny tak si pořiďte Trezor Model T.

Z mého pohledu se to vyplatí, zároveň však pozor dáváte svojí důvěru firmě Trezor.io a doufejme že naší důvěru nezneužije. Nejsem v tom tak hluboko abych to dokázal posoudit – doporučuji detailnější průzkum. Ostatně jako vždy ve světe investic.