Cílová cena

Upraveno:
Akcie
Napsal: Martin

V angličtině označovaná jako „target price“ často narazíte v případě že budete číst analýzu společností a označuje budoucí cenu, kam by se akcie/ETF/REIT/… mohla vyšplhat. Většinou jde spolu s touto cílovou cenou také nějaký názor jako „kupovat“ nebo „nekupovat“.

Má smysl cílové ceně věřit?

Za mě jde o doporučení a rozhodně to nevnímám jako mantru které bych se měl věnovat. Existuje na trhu pár webů, které sdružují analýzy z různých firem a následně se snaží cenu nějak vizualizovat. Níže třeba obrázek z webu tipranks pro Google.

Při psaní článku se pohybuje cena okolo 97$ s tím že za rok se odhaduje že cena v průměru bude 141$. Toto by ve vaší hlavě mohlo způsobit no jasně tutovka – jdu do toho! Ale…

… vy se budete chtít na jednotlivé analýzy podívat. Přečíst si je a zjistit co přesně tam píšou a oč to ti analytici odráží. A to si myslím že je síla jednotlivých cílových cen. Většinou u sebe mají i informaci o tom jak k tomu analytik došel a díky tom si na to lze udělat názor.

A také pozor na to kdy byla cílová cena/analýza vydaná – protože trh se mění a třeba když si vyhledáte třeba cílovou cenu ČEZu tak najdete několik analytických zpráv, ale jak vidíte tak některé z nich díky svému stáří jsou už starší a nejspíš neaktuální.

Tady třeba přehled pro ČEZ z FIO

Závěr

Cílová cena může být dobrým rychlým ukazatelem, ale rozhodně byste se s ni neměli bezhlavě řídit.

Dávejte si pozor na jednotlivé zprávy a hlavně zkoumejte do detailu – neřiďte se jen číslem.