Filmy o investování na Netflixu

V posledním měsíci jsem si všiml pěkného trendu na Netflixu a to že tam přibylo neskutečně moc filmů/seriálů, které jsou zaměřené na nějaké investiční dění. Většina z nich vyšla v posledních letech, tak jsem se rozhodl že je vám zde představím. Článek také volně navazuje na zajímavé zdroje o investování.

Skandál jak sundat Wirecard

[Netflix] – Tento dokumentární film je o firmě Wirecard o které se jednu dobu říkalo že by mohlo jít o evropskou firmu velikosti a vlivu jako je Facebooku. Jejich cílem bylo zprostředkovávat platby mezi spotřebitelem a prodejcem. Ba dokonce byli tak nahypování, že to chvíli vypadalo že koupí Deutsche Bank.

V průběhu se ukázalo, že firma podvádí akcionáře a nafoukává si čísla prostřednictvím mrtvých firem. Podle všeho byli do skandálu také zapojeni cizí mocnosti. Na konci vše prasklo a firma byla zrušena…

… příběh je tedy o této firmě, jsou tam rozhovory s novináři co o ní psali a zveřejňovali pravdivé zprávy a také je tam možné vidět nějaké shortaře. Rozhodně nejde o nudný dokument a doporučuji vám se na něj podívat!

Král stonks

[Netflix] – V tomto případě jde o minisérii s 6 díly, kterou jsem bohužel viděl dříve než dokument výše a tudíž jsem si myslel že jde o nějaký smyšlený příběh.

Teď už vím že jde o stejnou kazu s Wirecardem jako popisuje dokument výše avšak s tím rozdílem že toto je víc „funny“ je tam větší pohled do společnosti a je to dělané tak aby to oslovilo výrazně více lidí.

No nebudu vám to spoilerovat. Ale první dokument byl faktický – jak to bylo. Toto je pohled z druhé strany s tím že to tak mohlo být ale nemuselo.

Jak si namazat pracháče na chleba: Gamestop

[Netflix] – Tato minisérie má 3 díly a probírá dění okolo akcie Gamestop. Sledujete-li akcie alespoň od roku 2020 tak určitě víte o co šlo. Skupina „retail“ investorů se dohodla že budou iracionálně investovat do Gamestopu a tím bude vyhnaná cena. To se pak také stalo. Cena vyletěla neskutečně moc nahoru a co se dělo pak možná víte nebo se v této minisérii dozvíte.

Minisérie rozebírá jak to celé vše vzniklo a součástí jsou rozhovory s lidmi, kteří na tom vydělali, ale také prodělali. Kromě toho vám to vysvětlí pojem „spread“ ve kterém nám ukáže jak fungují brokeři „bez poplatku“. A také se zde zkoumá co se stalo s populární burzou RobinHood.

Další filmy/minisérie

Další filmy / minisérie jsem viděl před nějakou dobou, takže je nemám v paměti abych se podělil. Ale nebojte se – kouknu na ně a doplním sem k nim nějaký popis.

Martin
Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého "brandu" vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu. Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.