Jak ušetřit a vydělat při hraní her?

Publikováno:
Návod
Napsal: Martin

Rádi hrajete hry nebo online hry? Pak jste na tom nejspíš hodně podobně jako já, rád trávím víkendy s PS4 na kterém hraju aktuálně GTA V (ano, téměř 9 let po vydání) nebo World Of Tanks (nesuďte mě neumím střílet ve střílečkách) ve volném času občas kouknu na Twitch nebo na Indian a celkově tak hry jsou v mém životě trošku víc přítomné, než u normálního člověka.

Otázkou ale je, lze při tomto koníčku nějak ušetřit nebo na něm dokonce nějak vydělat? Mám pro vás pár mých tipů na co si dávám pozor při hraní her, abych nepropálil moc peněz a co dělám s penězi které ušetřím.

Jak ušetřit?

Stanovení rozpočtu

Vím, první tip bude nuda, ale divili byste se jak může pomoci. Základem je stanovit si rozpočet, který na hry chci v konkrétním měsíci utratit. Sám jsem si nastavil svůj měsíční rozpočet na 2 000 Kč, které jsem připraven pustit na nákup her nebo na in-game výhody.

💡 Tip: Dělám to v aplikaci Spende

A jakmile svůj rozpočet překročím nebo když se k němu blížím, tak vím že další peníze již na hry nesmím dát. Nicméně toto není vše – v případě že chcete skutečně ušetřit, tak je nutné k tomuto rozpočtu připočítat další peníze které jdou na předplatné na Twitchi nebo YouTube Premium a podobné věci.

Ono se to nezdá, ale dokud nemonitorujete výdaje tak si můžete říkat, že vás to stojí jenom čas, ale peníze vám mohou utéct kdekoliv. V různých herních studií jsou lidi, kteří řeší monetizaci a kteří se všemožnými akcemi snaží útočit na naše peníze – je nutné proto mít stanovené hranice.

Jen pro zajímavost zde je screen z nabídky 167054 z EA Jobs na pozici, která se jmenuje „Lead Product Manager, Monetization (Apex Mobile)“.

Herní studia / vývojáři zejména Free2Play her se na hráče připravuji – připravme se i my na ně.

Počítač, konzole nebo streamování her

Téma, které nejspíš budete čas od času řešit je jestli si pořídit konzoli nebo nový počítač. V případě že nejste „core gamer“, nepotřebujete hrát kompetetivně a spíš hrajete ve volném čase pro radost. Tak si nemusíte nutně pořizovat herní počítač za který můžete nechat až 60 000 Kč.

Dobře mi funguje GeForce Now tedy hraní her v cloudu – nemusím mít slabý počítač, stačí mi pouze dobrý internet a většinu her co vlastním hraju přes net. Stojí to jen ~300 Kč měsíčně a zahraju si na tom největší pecky nehledě na jejich náročnosti.

V případě že máte nějaký normální NTB a chcete hrát, tak bych před koupí počítače zkusil GeForce Now na pár týdnů. Má to i free verzi, kde si můžete vše vyzkoušet.

Stejně tak vám nedoporučím kupovat nové konzole hned co vyjdou. Třeba s příchodem PS5 byl velký nedostatek a zatímco doporučená cena byla okolo 12k Kč tak některé e-shopy prodávali PS5 za 24k Kč takže toto je dobré si také hlídat – celkově cena veškerého vybavení.

Cashback, věrnostní body

Co mě funguje je snažit se využívat cashaback nebo věrnostní body. Aktuálně využívám relativně dostupný 2% cashback na kreditce od Crypto.com, takže z nákupu za 1000 Kč dostanu nazpátek 20 Kč.

Není to moc, chápu vás, ale v tomto případě mi ten cashback na kreditce působí „nepříjemnost“ kdy si tam musím poslat peníze a to mě od nákupu občas odradí (nebo si to rozmyslím) v opačném případě pak dostanu odměnu v podobě cashbacku.

💡 Tip: Někdy pomůže si platbu jen znepříjemnit a stačí to k tomu abyste ušetřili.

Některé e-shopy mají věrnostní program ve kterém za nákup získáváte body, za které pak můžete získat slevu. Takže teoreticky jak postupně nakupujete, tak na další nákupy máte slevu nebo nějaké dárky – může se to vyplatit.

Slevy

Ne všechny hry je potřeba koupit hned v den vydání – vždy si můžete počkat na slevu a ušetřit tak na nákupu. Sám mám na Steamu spoustu her ve wishlistu a jakmile vidím nějakou z mých „vysněných“ her ve slevě tak se rozhoduji jestli ji koupit nebo ne.

Super web, který jsem před nedávnem objevil je steamdb.info na kterém je možné nalézt záložku ve které jsou slevy – kde si můžete nastavit jaký typ hry hledáte, jaké má být hodnocení a jakou chcete slevu. Díky tomu se nemusíte probírat tím co nedává smysl a jdete jen po hrách které vám možná sednou.

Takže dneska mi to našlo na macOS cca 90 her, které jsou ve slevě, mají vyšší hodnocení než 60% a jsou to strategie. Hned na první pohled Papers, Please nebo Factory town kdybych svůj budget na hry nevyčerpal v minulém měsíci tak bych do toho šel – hold příště.

Akce na in-game věci

Bavili jsme se o slevách. V případě, že chcete využívat in-game výhod tak čekejte – vyčkávejte na speciální dny kdy jsou akce mírně výhodnější (pozor není to dogma – hlídejte si to) a buď vysněné balíčky dostanete za méně peněz nebo za stejně peněz dostanete lepší balíčky.

Obvykle toto nevyužívám – nicméně nekteré hry mají tyto „akce“ postavené tak, že mi to dá nějakou výhodu a umožní mi to si zbytek odměn vyhrát, což je typicky battle pass to za mě asi dává smysl. Některé hry mají dokonce battle pass udělaný tak že z části odměn z jednoho lze zaplatit další battle pass.

Takže když už si jej pořídíte tak jej splňte. 🙂

Koupě krabicových her

Nejste-li příznivce online platforem a slev, které se na nich konají a kupujete hry stále „postaru“ tak i tak můžete ušetřit. Je nutné se ale podívat na cenový srovnavač jako je například Zboží.cz kde můžete nalézt hry za různé ceny.

Kdybych si chtěl koupit nové Gran Turismo 7 na PS4 tak si ji mohu koupit za různé ceny. Když budete srovnávat na srovnávači tak můžete ušetřit. Ve výsledku vás to stojí pár kliků navíc, ale ušetříte.

Kde by šlo koupitCena
Nejlevnější cena na Zboží.cz1 259 Kč
Alza.cz1 799 Kč
PS store (online)2 199 Kč

Jen si dejte pozor, nějaké e-shopy mohou prodávat hry z druhé ruky jako nové (viz nedávná YouTube kauza s G2A). Dávejte si pozor na recenze uživatelů.

Předplatné (Twitch, YouTube, Patreon,…)

Zatím jsem úplně nepřišel na to jestli lze na předplatných ušetřit, nicméně pohybujete-li se okolo gaming scény tak zcela určitě na předplatné narazíte. Je úplně v pohodě podporovat vaše oblíbené tvůrce – dělejte to toho se nevzdávejte.

💡 Tip: Na Spotify lze ušetřit pomocí Crypto.com

Ale pečlivě si hlídejte kde máte jaké platby, protože nad menšími platbami můžete mávnout rukou, ale dlouhodobě to může být hodně peněz.

V případě, že nejste nějakým hardcore fanouškem a třeba nějakého influencera aktuálně nesledujete tak je úplně v pohodě zrušit předplatné a obnovit jej zase až budete mít chuť.

Co s ušetřenými penězi z her?

Jestli se vám podařilo něco ušetřit a „neinvestujete“ je zpátky do vašeho herního koníčku, tak můžete zkusit vaše peníze investovat trošku klasičtěji.

Vezměte si, že každý měsíc dáte na stranu třeba 1 000 Kč.

Za rok se vám podaří ušetřit 12 000 Kč – za 3 roky máte 36 000 což už může dát na grafiku. 🙃

Peníze nemusíte dávat jen na stranu na spořící účet, ale můžete je zkusit nechat trošku víc pracovat. Což hned na začátek říkám, že není jednoduchá cesta, musíte si k tomu něco načíst / zjistit, ale výsledkem může být dobré peněžní zázemí třeba na budoucí hypotéku.

Dobrým vstupem na naučení může být česká platforma Portu (moje recenze) kde můžete investovat už od malých částek. Hlavní je abyste začali brzo a neodkládali to – popisuji to v článku kdy začít investovat.