Dividendový výnos

Publikováno:
Akcie, Návod
Napsal: Martin

Další článek ze série FAQ pro dividendy, který by měl monitorovat vše podstatné. Dneska se podíváme na dividendový výnos. Podíváme se jak jej vypočítat a proč by vás to mělo zajímat.

Co je dividendový výnos?

Též známý jako Dividend Yield označuje kolik % z aktuální ceny akcie bude vyplácená dividenda.

Ja vysoký dividendový výnos dobrý?

Toť otázka – na akciích můžete vydělávat jak na samotných dividendách (tj podílu na zisku společnosti) tak také na růstu ceny akcií. Takže je nutné si dopředu pečlivě propočítat co vám vyjde lépe.

Jak vypočítat dividendový výnos?

Vzoreček je následující:

Dividendový výnos = (Vypsaná dividenda na akcii / Cena akcie) * 100

Cenu akcie většinou u svých konkrétních obchodů sledují na průměrnou nákupní cenu, kterou jsem na dané akcii měl. Podstatné je také sledovat jestli se dividenda zvedá viz dividendový aristokraté nebo králové.

Vzorový příklad

V roce 2020 se mi podařilo koupit cca 95 akcií Moneta Money Bank za průměrnou nákupní cenu 54,27 Kč. S tím, že do dnešního dne jsem na růstu ceny vydělal 3 293 Kč (protože cena je okolo 90 Kč).

Moneta vyhlásila na jaře 2022 dividendu ve výši 7 Kč na akcii. Takže když držím 95 akcií tak bych měl dostat 95 * 7 = 665 Kč takže…

… dividendový výnos kdybych si koupil akcii v daný den bude => (7/90)*100 = 7,7%

… nicméně můj dividendový výnos je (7/54,27)*100 = 12,89%

Vím jsou to drobné, ale v tuto dobu jsem s akciemi začínal a toto byl jeden z mých prvních obchodů ještě když jsem nic neuměl – radost mi dělá proto jsem se o něj podělil.