DeFi aplikace – další pohled na věc

Publikováno:
Kryptoměny
Napsal: Martin

Po napsání článku jsem se začínal věnovat dalším DeFi aplikacím, konkrétně jsem se podíval co je na trhu, rozhodl jsem se že do něčeho půjdu a pak jsem to neudělal. Co se stalo, co za aplikace jsem viděl a čím jsem si prošel.

Proč jsem do toho nešel?

Plán byl jednoduchý, počkat až se dostaneme zase na nějaké další maximum a pak přetransformuji moje pozice v BTC, ETH, LTC do USDT a pošlu je do peněženky a skrz tu peněženku to pošlu do DeFi aplikace a následně to začne vydělávat na tom, že si to mé krypto bude někdo půjčovat a bude z toho klasický úrok.

Nicméně v neděli 16.5. šel Bitcoin a většina kryptoměn dolů, takže plán bohužel zůstává na papíře a asi mám smolíčka do doby, než to bude zase nahoře.

Aplikace

Celé schéma bylo +/- následující. Na Coinbase nakoupím skrz svojí kreditní kartu, což je služba které věřím a přijde mi fajn. Následně si pošlu peníze do své peněženky, kterou mám v telefonu (ano, lepší by byla hardwarová peněženka) a odtamtud pak pošlu tokeny na do konkrétní aplikace.

Schéma toku peněz z Coinbase až do Aave / Compoundu

Coinbase

O burze Coinbase není třeba se moc rozepisovat, jelikož na ni aktuálně připravuji podrobnější recenzi. Za mě je to jediné místo, kde ve světě kryptoměn mám nechanou svojí kreditku a přes co bych reálně kupoval.

Coinbase Wallet

Postředníkem mezi Coinbase a Compoundem nebo AAVE musí být nějaká kryptoměnová peněženka. Existují hardwarové peněženky jako je třeba Ledger, nicméně nechci do toho investovat tolik peněz, protože kryptoměny beru jako experiment. A tudíž můj problém vyřešila softwarová peněženka od Coinbase, kterou mám v telefonu.

Coinbasee Wallet aplikace – screen z webu

Při používání jsem narazil na to, že mi peněženka nechtěla synchronizovat stav s Coinbase účtem, pomohlo odinstalování peněženky a nové nainstalování (samosebou jsem si předem zazálohoval všechny informace, abych se do ní potom dostal).

Další věc je, že mi přijde, že nějaké kryptoměny mají blok podle toho kolik jich na Coinbase máte a nelze tam tedy přesunout drobky. Tak na to doporučuji myslet a mít na Coinbase dostatek peněz.

Compound

Naprosto jednoduchá aplikace, nastavíte si propojení s vaší kryptoměnovou peněženkou a následně můžete převést vaše tokeny do „supply marketu“ a ostatní si kryptoměnu od vás může půjčit.

Kromě hodnoty zpátky v případě této aplikace její uživatele získávají Compound token. Ten token se podle všeho může využít k hlasování o rozvoji platformy a samosebou může být prodán.

Screen z aplikace Compound
Screen z aplikace Compound

V čase, kdy jsem to řešil to vypadalo na krásný úrok okolo 6 až 7% a hodnota tokenu Compound byla okolo 400$. Nicméně teď jak se vše propadlo, tak se očividně zmenšil zájem o půjčení a tedy se snížil úrok.

AAVE

Další podobnou aplikací je AAVE, zde jsem cestu tak moc neprozkoumal. Nicméně jde o podobnou platformu. Co na to koukám teď tak je zde vyšší úrok, takže pravděpodobně až se budu vracet k mému původnímu plánu, tak půjdu cestou AAVE.

Scren z aplikace AAVE

Transakční fee jsou největší nepřítel

Neskutečně velkým nepřítelem pro obchodování kryptoměn jsou transakční fee. Jasně pořád to někde slyšíme, že se kryptoměnama nebude platit, protože jejich převody stojí hodně nicméně až když jsem reálně začal počítat kolik mohu získat a jaké jsou fee jsem pochopil jak moc to malým investorům umí zavařit.

Proto jsem se mimojiné rozhodl výše počkat až bude krypto nahoře, převést vše co mám a to investovat. Díky tomu by se transakční fee relativně zmenšilo.

Objevil jsem zajímavou službu GasNow, kde můžete vidět kolik aktuálně stojí převod kryptoměn postavených nad ETH. Je zajímavé to průběžně sledovat.

Co s USDT, který jsem si nerozvážně převedl?

Cvičně jsem si v neděli večer převedl asi 60$ na USDT, abych onu cestu vyzkoušel na menším vzorku. Nicméně do peněženky Coinbase Wallet očividně nelze přesunout tak malé množství, takže mi zůstalo 60$ na burze.

Dnes při psaní článku jsem objevil možnost Binance Liquid Swap a převedl jsem tedy toto do poolu AAVE / USDT a uvidíme jak to celé funguje. Co koukám na sliby, tak Binance slibuje roční zhodnocení 81% kdy 21% dostanu na jejich BNB coinu a zbytek na zatím nevím čem.

Noo řekl bych, že jde o další test a uvidíme co se bude reálně dít a jak to bude fungovat. Lepší mít tokeny zde, než aby ležely na burze a výnos by měl být vyšší než v Binance Savings a Binance Locked Stacking o kterých jsem psal v předchozím článku.

Článek píšu 24.5. a ukládám jej na pozdější publikaci. Budu se snažit průběžně tuto investici monitorovat a později do tohoto článku přibude tabulka se ziskem.

Závěr

Původní plán nevyšel, byť si myslím že nebyl úplně špatný, uvidíme jak se bude vyvíjet cena mého portfolia a kdyžtak se vrátím zpět k původnímu plánu.

Takto aspoň otestuji další službu Binance a budu to moc použít v nějaké větší a užitečnější recenzi. Držte mi palce!