Jak ušetřit na investování?

Upraveno:
Návod
Napsal: Martin

Možná už jste se dostali do fáze, kdy jste začali investovat nebo se nějak o svět investování začínáte zajímat. Dlouho jsem měl za to, že investování má smysl pouze když mám hodně peněz, ale některé aplikace dokáží fungovat poměrně jednoduše a efektivně. Co jsem si odepřel, abych měl větší prostor na investování?

Předem říkám, že můj případ je trošku specifický, mám stabilní zaměstnání, dobrý příjem a nemám žádné dluhy. Kdybyste měly třeba dluhy z minulosti, tak se nejprve věnujte jim!

V první řadě jsem si poctivě začal vypisovat za co utrácím, díky čemuž mohu sledovat a vyhodnocovat, jestli za něco neutrácím moc. Níže je pár tipů, na co si snažím dávat pozor a šetřit. Níže popisuji co mě funguje a co se tak nějak snažím zkoušet držet.

Klasické neřesti

Dříve jsem hodně utrácel za různé speciální večery, kdy jsem si objednal pizzu, DámeJídlo s dobrou Čínou, KFC nebo indickou restaurací. Neříkám udělat si fajn večer s přítelkyní doma, ale zrovna jídlo s dovážkou je často jedna z dražších večeří, kterou si během týdne můžete dát.

Nebudu se vůbec bavit o alkoholu nebo cigaretách. Ty naštěstí nejsou můj problém, ale kdybych měl nějakou větší spotřebu, tak by to bylo jedno z míst, kde bych se snažil v první řadě ušetřit.

Dále se snažím maximálně šetřit na hrách, protože nebyl měsíc abych na nějaké mikrotransakci nenechal malé částky v jednotkách vyšších stovek maximálně tisíců. Opět poměrně jednoduchý návyk, prostě neplatím a hotovo.

Nepotřebné kraviny

Další věc, kterou čas od času udělám je, že koupím takzvanou „nepotřebnou kravinu“ tj věc, která je sice fajn, ale po pár použitích radost z ni opadá a pak se vytrácí do ztracena. Ne že by nebylo fajn si čas od času udělat radost, ale koupit si něco co pak nevyužiji nebo radost opadne je prostě škoda.

Hold víc přemýšlet dopředu a řešit jestli se něco vyplatí či nikoliv a když to případně nevyjde, podlehnu a koupím tak se zamyslet jak to lépe dotáhnout k dokonalosti a využít věc na maximum, abych si to pak nemusel vyčítat.

Cenové srovnávače

Další možnou cestou jsou cenové srovnávače. Zrovna před nedávnem jsem se probudil a vzpomenul jsem si na hru Frospunk a že se mi na YouTube líbila. Říkal jsem si, že bych si jí koupil a v PS4 storu stále okolo 800 Kč nicméně jakmile jsem se podíval na Zboží.cz, tak tam byl Frostpunk za 299 Kč tj ušetřil bych až 500 Kč jenom na tom, že bych si hru koupil v méně známém e-shopu. Dobře asi bych nekoupil na nejlevnějším e-shopu bez nějakého detailnějšího prověření, ale i tak. Pouhé zagooglování mi ušetřilo 500 Kč, to je super ne?

Pro pozorné čtenáře, jsem to nakonec nekoupil, protože se řídím pravidly výše a to, že nepotřebuji neřesti případně nepotřebné kraviny. Ale i tak myslím si, že to je super volba když si vyberu a chci ušetřit.

Závěr

Hlavní je vědět, jak na tom jsem, abych mohl zodpovědně rozdělovat své peníze. Stále mi musí zůstat dostatek peněz na spořícím účtu, abych v případě potřeby nebo nějaké naléhavosti mohl jednat a nemusel řešit třeba prodej akcií nebo kryptoměn. Začněte tím, že máte rezervu na pár měsíců a pak můžete investovat.

Toto byly moje první typy, pravděpodobně se je budu snažit postupně přidávat tak jak budu nalézat další a další nápady. Možná ještě jeden nápad na konec a to pracujte na svých projektech – pěkně poctivě! Drže palce na další články, snad najdu další zajímavé metody.