YTD

Kromě tématu FAQ pro dividendy bych se rád věnoval i menšímu obecnějšímu slovníčku, který obsahuje obecnější slova, která nejsou přímo spojená s investicemi, ale občas se s nimi můžete potkat. Tentokrát se podíváme na zkratku YTD.

Co znamená YTD?

Year-To-Date a nejčastěji sleduje vývoj nějaké metriky od začátku roku do dnešního dne.

Bavíme-li se například o obratu firmy tak by šlo říct že firma k 23.4. vydělala YTD 4 700 000 Kč.

Nebo třeba že akcie vyrostla YTD o 20% znamená, že 1.1. její cena byla 1 Kč a nyní je 1,2 Kč.

Year-To-Date Return

Výnos od počátku roku je výpočet kumulativního výnosu investice za dané časové období. Vypočítá se tak, že se sečtou výnosy jednotlivých cenných papírů nebo investic v daném období a celkový součet se vydělí počtem cenných papírů nebo investic.

Year-To-Date Earnings

Zisk od počátku roku je účetní termín používaný v oblasti financí a podnikání, který označuje celkovou částku peněz vydělaných společností v běžném fiskálním roce ke konci jejího fiskálního měsíce.

MTD vs YTD

Existuje i zkratka MTD tedy Month-To-Date což je zkratka která sleduje vývoj metriky od prvního dne měsíce do aktuálního dne. Jedinou chvíli kdy YTD a MTD vrací stejné číslo je v lednu.

Martin
Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého "brandu" vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu. Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.