Rozdíl mezi aktivy a pasivy

Právě poslouchám knížku bohatý táta a chudý táta. A v jedné z části se řeší zajímavá věc a to, že bohatí lidé dlouhodobě budují aktiva zatímco chudí lidé často označují svá pasiva jako aktiva. Proto jsem se rozhodl toto téma trošku lépe zpracovat.

Možná ještě před začátkem zmíním že se na to dívám pohledem fyzické osoby. Z pohledu firem jsou jednotlivé položky trošku konkrétnější.

Co jsou aktiva?

Zjednodušeně: aktiva jsou všechny věci, které vám generují peníze.

  • Nemovitost, kterou pronajímáte někomu dalšímu
  • Cenné papíry, ETF, kryptoměny, spoření, zlato, které můžete kdykoliv prodat
  • Společnosti ve kterých máte podíl a nemusíte tam být přítomni
  • Práva na obsah (knížky, kurzy, patenty,…) které prodáváte dál

Co jsou pasiva?

Zjednodušeně: pasiva jsou všechny věci, které vám generují výdaje

  • Nemovitost ve které bydlíte
  • Hypotéka, úvěry, půjčky…
  • Auto, když s ním nijak nevyděláváte

Co s tím?

Doporučuji vám si vaše aktiva a pasiva sepsat do tabulky stejně tak jako vaše příjmy a výdaje. Úplně nejlepší bude když vaše aktiva budou generovat tolik peněz, abyste měli na pokrytí vašich měsíčních výdajů to se zdá jako stav ideál.

Martin
Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého "brandu" vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu. Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.