Investiční rezerva Portu – alternativa ke spořícímu účtu?

Publikováno:
Recenze
Napsal: Martin

Po delší době jsem se zase věnoval něčemu novému ve svých investicích a udělal nějaké nové rozhodnutí tak bych se o něj rád podělil, abych za pár let při vyhodnocování mohl řešit co vedlo k úspěchu a co naopak k neúspěchu. Dnes se proto podíváme na investiční rezervu Portu.

… celé to začalo tím že mám na účtu peníze, které mám označené jako „železnou rezervu“ kdyby se náhodou něco stalo tak vím že na tyto peníze mohou sáhnout a využít je pro rychlou stabilizaci. Problém však je, že tyto peníze jsem měl na klasickém účtu, kde se prakticky žádný úrok nepřičítá a díky vysoké inflaci, která aktuálně je mám na konci dne méně peněz než kdybych je vzal a utratil / investoval.

Proto jsem řešil co s tím. Jelikož dané peníze chci mít rychle dostupné, tak jsem došel k tomu že potřebuji nějaké spoření. Když se podívám na zhodnocení spoření u bank, které mám aktuálně založené a kde jsem klientem tak u AirBank je spořící účet aktuálně na 4% a u Komerční Banky je 5,5%…

… nakonec jsem došel ke dvěma českým fintech službám, kde jsem našel vyšší úrok:

  • Cyrrus se službou úročení (externí odkaz) se zhodnocením 5,65%
  • Portu se službou investiční rezervy (externí odkaz) se zhodnocením 6,25%

A jelikož jsem spokojený uživatel Portu tak jsem si založil investiční rezervu u Portu. Ano, je otázkou jestli je bezpečnější banka nebo Portu, ale mám dlouhodobě dobrou zkušenost tak se moc nebojím.

Co je investiční rezerva Portu?

Mělo by jít o konzervativní produkt od Portu, který má za úkol pokusit se ochránit peníze před znehodnocením. Portu se snaží vyjednat co nejlepší úrok, který je vždy mírně pod sazbami ČNB aktuálně je dvoutýdenní repo sazba 7% a maximální zhodnocení hotovosti u Portu je 6,5%.

Co jsem pochopil tak to funguje tak, že má Portu domluvené nějaké spolupráce s bankami a vždy se snaží najít nejlepší % úrok a s tou bankou pak spolupracuje. Vnímám to tak že to funguje jako bych každý měsíc měnil spořící účet na co nejlepší zhodnocení.

Jaký je rozdíl mezi odvážnější a opatrnější strategií?

Součástí investiční rezervy jsou dvě strategie mezi kterými si můžete zvolit když ji zakládáte. Opatrnější strategie obsahuje 99% úročené hotovosti s úrokem 6,25% p.a. takže toto je prakticky stejné chování jako kdyby vaše peníze byly na spořícím účtu…

… druhá varianta je odvážnější strategie, kde je pouze 83% úročené hotovosti zato ale s vyšším úrokem 6,5% a následně je vše doplněné o globální proinflační dluhopisy (5%), globální akcie (5%) a zlato (5%) takže zde již dochází k investování a očekával bych že zde bude trošku vyšší volatilita (cena může jít víc dolů nebo nahoru) a jejím cílem je vydělat trošku více peněz.

Jelikož jsem hledal alternativu ke spořícímu účtu, tak jsem sáhl po opatrnější strategii, jelikož tam vidím menší šanci že půjde cena dolů a zhodnocení je i tak lákavé.

Nevýhodou je, že peníze se neinvestují okamžitě a také je nelze vybrat okamžitě. Proto jsem sem nedal všechny své úspory a rozhodně to neplánuji. Stejně tak doporučuji zjistit si víc informací před tím než se do investiční rezervy pustíte vy – nedávám vám investiční doporučení, jen ukazuji svojí cestu a mé názory.

Jak je to s poplatky investiční rezervy?

Dobrou zprávou je, že Portu zde má stejnou poplatkovou politiku jako u strategií nebo portfolií a to co nejvíce transparentní a nejjednodušší. Aktuálně je investiční rezerva zatížena poplatkem 0,25% ročně.

Což se počítá podle vzorečku:

poplatek = celková výše investice / 100 * 0,0025 / 12

Nižší poplatky zde vítám, zejména pak když je maximální odhadované zhodnocení okolo 6,25 až 6,5%. Kdyby byl výrazně vyšší tak by se to již tak moc nevyplácelo.

Jak je to s daněním investiční rezervy?

Zatímco při využití spořícího účtu už „zisk“ daní podle mých zkušeností banka. Tak tady si musíte zisky zdanit sami ve svém daňovém přiznání. Avšak Portu má daně docela dobře vyřešené, takže očekávám že zde nebude během daňového přiznání v příštím roce problém.