Jaké existují P2P platformy

Publikováno:
P2P
Napsal: Martin

V dnešním článku jsem si pro vás připravil seznam P2P platforem které jsou na trhu a stojí za pozornost. Celkem jsem našel 3 větší platformy které jsem tak nějak vyzkoušel – mám o nich povědomí

Pozor před každým vstupem a reálnými investicemi byste si měli udělat analýzu jestli daná platforma dává smysl či nikoliv. Super zdroj který vám mohu doporučit je české P2P fórum.

Mintos

První platforma do které jsem šel peníze lze nabýt v CZK a pak uvnitř platformy převést. Kurz nebýval úplně nejlepší, ale zvládl jsem to. A následně je o vás jaké riziko jste ochotni přijmout.

Původně jsem investoval do krátkodobých úvěrů s návratností 16% ale po dvou letech a úbytku těchto hezkých úvěrů dosahuji návratovosti okolo 8%.

Dnes již ale aktivně na Mintosu neobchoduji – mám tam cca 200 EURo, které mám investované a to abych mohl vidět srovnání s jinými platformami a využívám Bondster o kterém píšu níže.

Bondster

Aktuálně zde stabilně dosahuji 15,5 % návratovost při investování v EURech. Avšak jde o tom že musím přijmout riziko a investovat do jiných zemích než je Česká Republika a někdy může půjčka hold dobu trvat.

Oceňuji že jde o českou platformu takže tam lze posílat peníz na korunový účet a z toho se pak převádí pomocí poměrně dobrého kurzu na eura.

Má funkčnost auto investování takže reálně kontroluji jen čas od času a nemusím na tuto platformu moc myslet. Co se týče úroků v CZ tak tam je úrok okolo 9 – 10% pokud si správně pamatuji.

Zonky

Co se týče Zonky tak to byl jeden z prvních a asi nejhlasitějších projektů. Aktuálně tlačí zejména svého Zonky Rentiéra, který podle kalkulačky na webu (viz proklik níže) dosahuje průměrný investor očekávaný výnos 3,09 %.

Velkou výhodou může být že Zonky spadá pod AirBank, takž si účet můžete založit v internetovém bankovnictví. Nicméně cílím na lepší procenta a Zonky tak nevyužívám.