Danění kryptoměn skrz Koinly

Upraveno:
Kryptoměny, Návod
Napsal: Martin

Během roku 2021 jsem měl první prodej v kryptoměnách a zároveň jsem začal s DeFi (savings, staking) a reálně tedy vznikla první potřeba danit. Od kolegy v práci jsem dostal tip na EveryTrade.io a Koinly, do kterých by mělo jít napojit burzy a dostanu informace o tom co jak počítat.

Ačkoliv EveryTrade.io je zdarma, tak jsem nakonec sáhl po Koinly, které jsem si více pamatoval. Je sice za peníze, ale ta rychlost a jakou se mi do něj podařilo vše naplnit – pecka.

Říkám si, že vám dám pár zkušeností a třeba se to bude někomu hodit.

Koinly

Koinly funguje tak, že se napojí na všechny vaše burzy a peněženky a podívá se do historie. Mnou používané aplikace jako Crypto.com, Coinbase a Binance tam měli k dispozici, takže to bylo super. Níže je seznam peněženek které podporují:

Za mě všechny mé peněženky měly a všechny kam bych byl teoretiky ochotný poslat peníze tak také mají. Celkem mají cca 50 napojení na peněženky a 11 služeb a cca 17 000+ tokenů z těch mých běžných co mám já tam měly vše takže pohoda.

Co mě hodně bavilo bylo napojení vše se udělalo prakticky na pár kliků. Prostě jsem vybral peněženku a odsouhlasil – dal jsem souhlas ve službě a vše si to natáhlo.

Natažení trvalo cca hodinu a půl, ale pak tam bylo skutečně vše. Jediné co jsem musel tedy dělat ručně byl export z Crypto.com App a pak jsem musel nějaké transakce (krypto koupené kartou) ručně klasifikovat. Ale pozitivní bylo že editace transakcí je poměrně jednoduchá a aplikace se snaží mírně napovídat.

Takže za mě podobné chybky (a že byly jen u Crypto.com) jsem vyřešil prakticky mávnutím ruky. Koinly se také snaží (a jde jim to dobře) hlásit různé nesrovnalosti které tam jsou.

Tak třeba na mě „svítila hláška“ ve které mi v peněžence Binance chyběly tokeny, ty jsem ale v tu dobu měl uzavřené (ve stejném počtu) v liquid swapu – takže jsem je neměl na peněžence, ale jsou u burzy.

Možná na závěr jsem byl překvapený z toho, že mě to celé stálo 149$ jelikož jsem loni měl cca 1800+ transakcí. Ale za tu službu jsem byl maximálně spokojen! V případě že jste pasivnější tak vás to bude nejspíš stát 49$.

Registrace?

Chcete-li se registrovat tak tady máte kód na 20$ já dostanu taky. Ten nejmenší plán (pro málo nákupů) stojí 49$, takže vám to uhradí cca 40% v případě že jste v kryptoměnách byli zainteresovaní víc než jen pár nákupů tak vás bude Koinly stát 99$ (ušetříte 20%). A já dostanu také 20$, které využiuji na rozvoj tohoto webu. 🙂

Danění kryptoměn obecně

Je to třeba – myslete na to – bere se to jako zisk a v Blockchainu bude vše dohledatelné – nejspíš se tak bude muset danit zpětně všechny zisky. Já jsem naštěstí žádné nějaké prodeje ani směny neměl do minulého roku neměl, takže jsem si své poprvé odbyl až letos.

Doporučuji se vždy domluvit s vaší účetní a nechat toto na ní – já jsem si to sám nedělal ačkoliv podklady byly za mě super.