Ex-dividend date

Upraveno:
Akcie, Návod
Napsal: Martin

První článek ze série FAQ pro dividendy, který by měl monitorovat vše podstatné. Dneska se podívám na termín ex-dividend date. Zodpovím oč se jedná, jak jej zjistit a proč je podstatný. Pojďme rovnou na to!

Co je Ex-dividend date?

Ex-dividend date je první den kdy nový majitelé akcie již nebudou mít nárok na vypsanou dividendu. Respektive když v tomto / po tomto dni koupíte akcii tak již nebudete mít nárok na aktuálně vypsanou dividendu.

Kdy je Ex-dividend date?

Anglický názevČeský názevPopis
declaration dateoznámení dividendyDen kdy je společností vyhlášena dividenda
ex-dividend datePrvní den, kdy nový majitel akcie nemá nárok na dividendu.
record daterozhodný denTento den musíte akcie držet, abyste je mohli dostat.
payment dateden výplatyTento den dostanete vyplacenou dividendu

Proč je tento den důležitý?

Tento den už nový majitelé akcie nemají nárok na vyhlášenou dividendu. V případě, že by společnost vyhlásila dividendu s 6% na aktuální cenu k 1.4.2022. A ex-dividend date byl 8.4. tak máte čas do 7.4. nakoupit akcie dané společnosti abyste měli nárok na vyplacení dividendy.

Jak jej zjistit?

Většinou je možné jej zjistit když budete číst informace pro investory ve zprávě s oznámením dividendy. Nebo je tato informace často lehce dostupná na burzách, kde jsou většinu zprávy citované.

Držím-li nějaké akcie kvůli dividendě tak se čas od času snažím sledovat zprávy a vždy si svůj výnos pečlivě spočítat. Minimálně zprávy těch českých které držím mě vždy najdou samy od sebe. 🙂

Závěr

Snad vám tento článek nějak pomohl – postupně se budu snažit v dalších tématech pokračovat tak mi držte palce. 🙂