Co s první výplatou?!

Upraveno:
Návod
Napsal: Martin

První výplata – peníze na účtě a teď co s nimi udělat. Na internetu je mnoho nápadů a tipů co by se mělo udělat. Pokusím se napsat co jsem s první výplatou udělal já, co bych asi měl udělat a co by mohla být nejlepší cesta mým pohledem dnes.

Co se dočtete na internetu?

Prošel jsem si pár článků na internetu a mezi klasickými „propij to“ nebo třeba „daruj to rodičům“ docela dobrý tip bylo „koupit si něco co vydrží“ co člověku bude připomínat jeho první výplatu – padlo pár tipů na hodinky nebo na něco do domácnosti. Dobrý tip může být obdarovat přítelkyni nějakým dárkem nebo si s ní zajít na večeři.

Co mě dává smysl?

Mě se nejvíc líbí začít budovat návyky už od začátku. Pravidlo 50/30/20 může být poměrně dobrým způsobem na který si chcete najet. Co že to je pravidlo 50/30/20?

=> 50% přijde na vaše měsíční náklady (nájem, jídlo, telefon, internet,…)

=> 30% dáte na vaše osobní potřeby a zábavu (filmy, spotify, netflix,…)

=> a zbylých 20% začnete budovat finanční soběstačnost (splátka dluhů, peněžní rezerva, investice,…)

Finanční soběstačnost znamená to, že byste měli nejprve splatit všechny vaše závazky a následně si vytvořit zálohu peněz na minimálně 3 až 6 měsíců. Následně pak těchto 20% můžete využít buď na seberozvoj nebo na investice.

Co si o tom myslí umělá inteligence?

Schválně jsem zkusil zadat tuto otázku umělé inteligenci. Konkrétně do modelu davinci-002 od GPT3 což by měla být nejkomplexnější umělá inteligence na tvorbu textů.

A první odpověď byla poměrně jasná „save it“ ok dobrá práce.

Zkusil jsem se zeptat na nějakou lepší odpověď tak byla následující „neexistuje žádná pevná odpověď na to, jak naložit s prvním platem, ale mezi časté návrhy patří investice na spořicí účet nebo do penzijního fondu, splacení dluhů nebo velký nákup.“to mi už přijde že dává větší smysl.

A jaká byla moje první výplata?

Moje první výplata byla okolo 5 000 Kč ještě na DPP ve vývojářské firmě. Co vím tak je to že jsem ji nepropil to je podle mě velký úspěch, ale nebál bych se říct že jsem ji spíš projedl.

Mohlo mi být okolo 15 – 16 let v tu dobu jsou jiné priority to se nedá nic dělat. Asi bych se teď řídil spíš tím co píšu výše tedy nějak si peníze rozumně rozdělit a začít se dívat směrem, který moje peníze donutí vydělávat.

Své děti toto už naučím – to mi přijde fajn. Respektive svým dětem rovnou založím Portu a pak jim to předám s nastřádanými penízky.