Co je IPO?

IPO zkráceně znamená initial public offering nebo česky je primární úpis akcií. Během IPO dochází ke „vstupu společnosti na burzu“ a akcie by měly být dostupné veřejnosti. Dnes se na tento pojem trošku více podíváme zejména ve vztahu k naší burze.

Proč firmy vstupují na burzu?

Abychom lépe pochopili pojem IPO tak je dobré se podívat na to proč vlastně firmy vstupují na burzu.

Nejčastějším důvodem je zisk peněz, který firma vymění za podíl ve společnosti. Celkově se vstupem na burzu může zvýšit důvěryhodnost firmy, jelikož pak musí daná společnost zveřejňovat zprávy ve kterých informuje akcionáře jak se ji daří a podobě. Dalším vlivem proč firmy vstupují na burzu může být marketing, jelikož se o firmě bude daleko víc mluvit a díky akciím se pak může lépe/více motivovat zaměstnance.

IPO na Pražské burze v posledních letech

V roce 2022: Bezvavlasy, Gevorkyan, M&T 1997, Coloseum Holding

V roce 2021: Fixed.ZONE

V roce 2020: eMan a Pilulka

Má smysl investovat do IPO?

Přijde mi, že tato cesta je už pro více pokročilejší investory a ačkoliv jsem již párkrát přemýšlel že bych do nějakého IPO šel a investoval už na začátku, tak jsem bohužel tak nikdy neučinil. Minimálně na české burze je nutné kupovat větší části akcií najednou ve vyšších cenách

Martin
Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého "brandu" vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu. Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.