Dlouhodobá výnosnost indexu S&P 500

Index S&P 500 je jeden z nejčastěji doporučovaných akciových indexů do kterých by měl normální člověk investovat. Dneska se chci podívat na dlouhodobou výnosnost – pojďme se na to podívat.

Jak se vyvíjí cena S&P 500?

Na konci dubna / začátku května je vidět obří propad na celém indexu S&P 500

Vyvíjí se dlouhodobě lépe zlato nebo S&P 500?

Investoval-li bych na konci roku 1990 do indexu S&P 500 a stejnou částku do zlata tak bych dneska měl výrazně více peněz z investice právě do indexu S&P 500.

Ke dni 9.5. by byla návratnost 1 000 USD investovaných do indexu 1040% tedy bych byl na 11 400 USD. Zatímco investice „jen“ do zlata by mi z 1 000 USD udělala 4 480 USD.

Návratnost indexu S&P 500 od roku 1900

Jen pro zajímavost zde mám návratnost indexu a zlata na jednom grafu. Ano je to raketa – a je otázka jestli se ještě něco takového bude opakovat. Návratnost od roku 1900 je okolo 90 699% a to se teď akciím moc nedaří.

Zdroj grafů

Grafy jsem si vypůjčil ze super aplikace TradingView kde je možné se podívat na různý vývoj cen. Postupně se pokusím článek zinteraktivnit jak budu mít více zdrojů na úpravy.

Martin
Martinor vznikl na základě spojení slova Martin a investor. Vzhledem k tomu, že jsem na začátku a nejsem zkušený investor, tak jsem si do svého "brandu" vypůjčil pouze koncovku. Jsem mladý, mám dlouhý investiční horizont a chci dosahovat zhodnocení nad 10%. Snažím se zorientovat napříč vším co je na trhu k dispozici a hledám vždy optimální cestu. Tento web jsem vytvořil abych mohl na jednom místě sepisovat své zkušenosti a po pár letech bylo možné podívat se jak se to vše vyvíjelo. Věřím že zde najdete zajímavý pohled na investice, který vám jiné weby nepřinesou.