Pravidlo 50/30/20

Publikováno:
Návod
Napsal: Martin

Již jsem na toto pravidlo narazil v článku co s první výplatou? dnes se na něj podíváme trošku detailněji. Co znamená a jak jej využít ve váš prospěch?

Co je pravidlo 50:30:20?

Pravidlo 50/30/20 primárně sleduje rozdělení % vaší výplaty. Konkrétně pak se doporučuje vaší výplatu rozdělit do tří skupinek:

50% => patří na vaše fixní náklady jako je nájem.

30% => by mělo směřovat na vaše koníčky a záliby.

20% => byste si měli být schopni ušetřit do rezervy.

Optimálně si chcete pohlídat abyste vaše fixní náklady měly každý měsíc pod 50%, jakmile vaše náklady rostou tak bych přemýšlel kde ušetřit. Nebo jak si vybudovat další příjem.

Odkládání peněz i po rezervě?

Říká se že je podstatné mít rezervu na nejméně 3 až 6 měsíců aby kdybyste přišli o práci nebo se museli najednou stěhovat tak bylo vše v pořádku. Zároveň nemáte-li dostatečnou rezervu tak nedává smysl investovat. Nejdřív buďte v suchu a až pak dávají investice smysl.

Co když to nedodržím?

Je úplně v pohodě že ze začátku se vám pravidlo 50:30:20 nebude dařit držet – vše si potřebuje čas aby začalo fungovat. Přijde mi že je podstatné nějak začít a postupně se budete zlepšovat.

Bude dobré když si budete měřit své finance třeba pomoci Spendee. To vám pomůže sledovat nejen oněch pomyslných 50:30:20, ale také budete vědět kde utrácíte a můžete ušetřit.