Co je FOMO a jak mu předejít?

Upraveno:
Návod
Napsal: Martin

FOMO neboli Fear Of Missing Out je jedna z emocí, která hraje proti nám investorům. Dnes vám jej trošku přiblížím a třeba vám pomohu chovat se více racionálně když na vás „FOMO útočí“.

Jak se projevuje FOMO?

Už podle názvu jde o strach, že o něco přicházíte. Že to co dělají jiní je mega věc a že když ji vy neuděláte tak prohloupíte. Daná věc třeba vypadá zajímavě, ale často jednáme pod emocemi a nepoodstoupíme si abychom si dali 1+1 dohromady.

Mějte strategii…

… je doporučení, které je poměrně univerzální. Zkrátka mějte strategii se kterou jdete na trh a té se držte. Kdyby se vám zdálo, že je nějaká „neodolatelná nabídka“ nebo že váš kamarád „našel nějakou tutovku“ tak se zamyslete a řekněte si jestli je to součástí vaší strategie nebo nikoliv a až pak eventulně jednejte. Stejně tak je dobré si danou věc nejprve zanalyzovat – jinak si na sebe berete moc velké riziko.

Já a FOMO?

Sám občas FOMO podlehnu, později si to uvědomím a pak zpytuji svědomí. Tak třeba jedno období byla strašně hypovaná Alibaba (BABA) dnes jsem na ní krásných 40% v mínusu. Nebo to samé Wish (WISH) tam jsem ještě víc v mínusu a to 60%.

Nebo třeba celá kryptohorečka v roce 2017 kdybych nekoupil BTC, LTC a ETH a jen podlehl FOMO a té horečce, která okolo toho byla tak jsem brutálně v mínusu. To víte samé dobré tipy a třeba můj vklad do kryptoměny XLM nebo XVG a jsem na krásných -90%. A to nemluvím o burze Poloniex, která byla natolik důvěryhodná, že zákazníkům mazala účty…

… achjo dávejte si na FOMO pozor a neopakujte chyby, kteří udělali jiní.