Web 3.0

Publikováno:
Web 3.0
Napsal: Martin

Dnes jsem měl (16.2.) zajímavou jízdu v taxíku z konference. Bavili jsme se o pozici Google jakožto vyhledávače a firmy a taxikář mi s nadšením povídal o tom jak Web 3.0 může právě Google porazit v budoucnosti…

… celou dobu jsem pečlivě poslouchal a nedokázal jsem se diskuze adekvátně účasnit a to znamená že bych si k tématu měl něco nalézt a zjistit

… a to udělám právě teď a tady. Níže pro vás dám zápisky které budete moc využít – pokusím se k nim vracet a průběžně je držet aktualizované. Vím nejde o peněžní investici – ale je to investice do vzdělání a to sem patří! Tak držte palce a doufám že článek bude přínosný i pro vás.

Buzzword nebo budoucnost?

Toť za mě asi největší otázka – jsem háklivý na téma „přelomový“ a hned první článek který je citován na Wikipedii vede na web který začíná slovy „Web 3.0 by měl být naprosto přelomový“ – no tak jak je to doopravdy – to jsem se nedozvěděl.

Web 3.0 se snaží řešit problémy, které se objevily na Webu 2.0 jako je například kontrola nad našimi daty (velké společnosti o nás víc prakticky vše a nebojí se to využít v reklamách nebo personalizaci) nebo to aby jedna z entit na něm působící nedržela vládu nad vším co se na něm vyskytne.

Peníze by měly být součástí Web 3.0 už od začátku – nicméně oproti korunám jde o Kryptoměny nebo Tokeny které jsou použité napříč celým světem.

Asi můžeme očekávat větší zapojení 2D / 3D grafiky které aktuálně na webu prakticky nefunguje (ale tady mi přijde že chybí výkon). Možná by do Webu 3.0 mohli patřit hlasoví roboti jako je Siri? Přijde mi že plné pochopení které jsme viděli na nějakém demu nefunguje – možná rozvoj AI?

Co mě napadá kritického?

Blokchain, decentralizace zní strašně hezky – ale vše to potřebuje infrastrukturu Internetu 2.0 co když si giganti postaví hlavu a budou Webu 3.0 házet klacky pod nohy => má šanci se něco takového uskutečnit?

Potřebuji vidět reálný projekt s reálnou hodnotou pro uživatele => Prostě něco co si dokážu nějak spojit a pochopit. Prostě NFT hezký, půjčování krypta hezký, ale mě to asi nestačí. Možná to bude chtít načíst si něco o technologii Blockchainu protože to budou spojené nádoby a napadne mě co by tím šlo vytvořit – ale aktuálně mi to přijde jako mnoho povyku pro nic.

Otázkou jestli nás toto nebude blokovat protože vím že někde existuje problematika Etheneum Gas nebo třeba kvantové počítače které za mě z krypta nedělají hezké místo – ale třeba se to nějak dozvím ještě.

Slova spojené s Web 3.0

dapps – decentralizované aplikace

DeFi – decentralizované finance

smart programs

Reálné projekty z praxe

Brawe Browser – první aplikace pracující na principech Web 3.0 tento prohlížeč se snaží blokovat reklamy – skrz jeho procházení se mi mohou zobrazit reklamy za které dostávám jejich token a tímto tokenem mohu podporovat jednotlivé tvůrce – zajímavé první setkání.

Upland – aplikace pravděpodobně NFT ve které lze koupit „virtuální pozemek“ reflektující reálný svět a z toho pozemku pak má člověk každé 3 hodiny „nájem“ v podobě bodů které může postupně využívat na více nákupů pozemků.

Další weby které dávají smysl sledovat

web3.fundation – web centralizující pracovní skupiny k tomuto konceptu.

web3.js – knihovna pro komunikaci s lokálním nebo vzdáleným Etherum nodem.

defiprime.com – web sdružující DeFi weby.

stateofthedapps.com – přehled dapps na jednom místě.

Co na to dělník ve šroubárně?

Přijde mi mít nějaké kritérium toho jak mi přijde tento článek a obecně téma Web 3.0 uchopitelné a nazývám jej pracovně „co na to dělník ve šroubárně“.

=> Dokud nebudou umět klasičtí uživatelé nějak s touto technologií pracovat tak na Web 3.0 můžeme zapomenout. Proto pod tímto odstavcem bude vždy můj názor jestli už je nebo jestli není Web 3.0 pro normálního uživatle.

Podle mě jde zatím o geekovinu nebo hodně okrajovou věc – sám tématu ještě nerozumím tak do hloubky abych mohl posoudit – asi to pro běžného uživatele zatím není.

Zajímavé zdroje na které jsem narazil v průběhu času

decrypt.so a článek What is Web 3.0 – První web kde jsem si o tomto tématu četl a na základě toho začal zjišťovat více informací.

Závěr a poděkování

Díky moc za přečtení článku – doufám že vám článek v něčem pomůže a nějak vás nasměřuje. Zkuste se vrátit třeba za měsíc a budou tu mé nové poznatky. Poslední aktualizace byla psaná 16.2.