P/E ratio

Upraveno:
Akcie, Návod
Napsal: Martin

Další článek ze série FAQ pro dividendy, který by měl monitorovat vše podstatné. Dneska se podívám na termín P/E ratio. Zodpovím oč se jedná, jak jej zjistit a proč je tato informace důležitá. Pojďme rovnou na to!

Co je P/E ratio?

Vyjadřuje poměr ceny akcie a ročního zisku z akcie. Ukazuje kolik let by společnost musela mít stejné zisky na akcii, aby se investorovi akcie „zaplatila“. Je-li cena akcie 30$ a zisk na jednu akcii společnosti je 1,87$ tak by P/E ratio bylo 16,04.

Vzoreček je následující:

P/E = Cena akcie / Roční zisk na akcii

Roční zisk na akcii = Roční zisk firmy / Počet vydaných akcií

Kontext sledování této hodnoty

Samotné číslo je sice hezké, ale podstatnou informaci vám dává až v kontextu ostatních informací. Obecně se říká, že čím nižší P/E akcie je tím je akcie „levná“ a naopak tím je P/E vyšší tím je akcie dražší. Nicméně je nutné se na tento ukazatel dívat právě v kontextu trhu.

V případě, že všechny akcie které budete v jednom segmentu sledovat budou mít P/E nízké a vámi vybraná akcie vysoké tak to pro vás může být vykřičník a měli byste se podívat co za tím pravděpodobně stojí.

Jak vypočítat?

Podívám-li se třeba na NVIDIA k dnešnímu dní kdy tento článek píšu, tak NVIDIA podle Tradingview vydala 2 510 000 vydaných akcií čistý příjem v roce 2021 měli 9 750 000$

Zisk na akcii je 9 750 000 / 2 510 000 tedy 3,88$.

Aktuální cena je 274$ takže 274 / 3,88 znamená, že P/E NVIDIA je 70,6

Vývoj ceny NVIDIA a jejich P/E ratia dle Tradingview

Pro propočet jsem využil zaokrouhlená data jak vydaných akcií tak zisků z minulého roku. Aplikaci vyšlo 69,48 (má přesnější data). Teď by asi dávalo smysl se podívat jak je na tom odvětví čipů, grafických karet,… a podívat se jestli je NVIDIA levná nebo drahá, ale o tom snad brzy.

Závěr

Takže takto si lze reálně spočítat P/E pro vámi zkoumanou akcii. Nicméně jak jsem psal výše je to o kontextu, který si k tomu budete muset dosadit. Rozhodně neplatí (a teď po COVIDU tuplem) že P/E 10 je rozhodně koupit a P/E 40 rozhodně prodat – dávejte si na to prosím pozor.